Jak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem?
Jak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem?
Zapchana rura w zlewie, wannie czy pod prysznicem to nic przyjemnego. Można sobie jednak poradzić z tym problemem samemu bez konieczności wzywania hydraulika.

Dlaczego się zapycha

Odpływ przestaje być drożny z powodu zalegających w nim różnych substancji lub przedmiotów uniemożliwiających normalny przepływ wody lub ścieków kanalizacyjnych. Najczęściej odpływ zatykają:

• resztki jedzenia (obierki z ziemniaków, fusy z kawy lub herbaty, tłuszcze np. olej pozostały po smażeniu, itd.)

• różne elementy opakowań (folia, kawałki papieru lub kartonu)

• materiały ogólnobudowlane (brudna woda z piaskiem, kamieniami, zaprawą, klejem, itd.)

• inne przedmioty codziennego użytku (opatrunki, podpaski, kawałki ubrań, itd.)

• włosy

Sygnał ostrzegawczy

Często zanim dojdzie do całkowitego zatkania się można zaobserwować pewne objawy, które powinny być dla nas sygnałem, że czas przeczyścić odpływ. Są to:

• wolniej niż zwykle odpływa woda;

• z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza i słychać charakterystyczne bulgotanie w odpływie;

• woda zaczyna wybijać w innym odpływie, ale mimo to jeszcze schodzi.

Gdzie może się zapchać

Standardowy odpływ wanny, umywalki czy też zlewu składa się w skrócie z: syfonu, rur doprowadzających do pionu kanalizacyjnego i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do kanalizacji lub zbiornika przydomowego.

W zasadzie sami jesteśmy sobie w stanie poradzić jeśli odpływ zatka się na odcinku od odpływu w wannie lub zlewie poprzez syfon do rur doprowadzających do pionu.

Jeśli zatka się pion lub jeszcze dalej – lepiej wezwać fachowców, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, odpowiednią metodą udrożnią odpływ.

Jak udrożnić odpływ domowym sposobem

Wybór metody zależy od miejsca i stopnia zapchania. Mamy do wyboru:

• środki chemiczne;

• przepychaczka;

• spirala.

Środki chemiczne – udrażniająco-dezynfekujące, można znaleźć je w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Najpopularniejsze to: KRET, SANSED i SUPER NUREK. Cena produktów to około 7-12zł/500g. Najlepiej działają one w przypadku częściowego zatkania odpływu. Jeśli odpływ jest zatkany dość mocno i w miarę daleko od odpływu – środki te mogą być nieskuteczne. Dlatego zanim użyje się środka chemicznego powinno się mniej więcej zlokalizować miejsce zatoru.

Przepychaczka – najbardziej znane urządzenie do udrażniania odpływów. Zbudowane jest z uchwytu (przeważnie drewnianego) i gumowego kielicha. Zasada działania: przyłożyć kielich do odpływy i docisnąć do oporu, a następnie odciągnąć go. Czynność powtarza się kilkakrotnie do momentu udrożnienia.

Spirala

Czyli zwinięty stalowy drut, który na jednym końcu na korbę, a na drugim zaostrzoną końcówkę (na rynku są również spirale o napędzie elektrycznym). Taki drut wprowadza się do zatkanej rury i jednocześnie kręcąc korbą wpycha się go coraz głębiej. W przypadku, gdy drut trafi na zator – rozbije go mechanicznie. Jest to skuteczna metoda, jednak należy spirali używać z wyczuciem, żeby nie uszkodzić rur i ich połączeń. Do jej obsługi potrzebne są dwie osoby – jedna wprowadza drut do rury, a druga wkręca do momentu udrożnienia, a następnie wykręca, żeby wyjąć spiralę.

Jeśli zatka się syfon

Często zdarza się, że zapcha się syfon, dlatego nie wato stosować od razu środków chemicznych czy próbować przepychać go czymkolwiek.

Syfon to urządzenie znajdujące się bezpośrednio pod zlewem lub wanną. Jego zadaniem głównym jest niedopuszczenie do wydostawania się gazów (o wątpliwych walorach zapachowych) z rury kanalizacji do pomieszczenia.

Kiedyś syfony były żeliwne i trudne w demontażu. Teraz najczęściej stosuje się syfony z tworzywa sztucznego, a rozkręcenie ich jest banalnie proste.

Aby to zrobić należy pod syfon podłożyć miskę (po odkręceniu wylecą z niego brudna woda wraz z nieczystościami). Następnie należy syfon odkręcić, wyczyścić możliwie dokładnie i zamontować z powrotem. Po takim zabiegu należy jeszcze sprawdzić czy nigdzie nie cieknie z syfonu, a następnie dobrze jest jeszcze przeczyścić odpływ przy użyciu chemicznych środków.

Jeśli nasze próby odetkania odpływy mimo wszystko nie przyniosły rezultatu – nie ma rady, należy wezwać fachowców.

Jak dbać o odpływy kanalizacji

Po to, żeby uniknąć kłopotów z zatkanymi odpływami, zalaną łazienką lub kuchnią, itp. należy przynajmniej raz w miesiącu czyścić odpływy przy użyciu chemicznych środków czyszczących.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!