Jak uniknać wcześniejszego porodu? W którym tygodniu poród przedwczesny?
Jak uniknać wcześniejszego porodu? W którym tygodniu poród przedwczesny?
Medyczna definicja porodu przedwczesnego brzmi następująco: jest to urodzenie dziecka przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Lekarzom do dziś nadal jest trudno przewidzieć, czy kobieta urodzi przedwcześnie, mimo że znane są czynniki zwiększające takie zagrożenie. Natomiast postęp w technice znacznie wpłynął na możliwość przeżycia dzieci urodzonych przedwcześnie i jakość opieki nad nimi.

Radzenie sobie z sytuacją

Trudno sobie wyobrazić, co czuje kobieta, która nagle zdaje sobie sprawę, iż urodzi dziecko kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy wcześniej, niż było to zaplanowane. Przypuszczalnie ogarnia ją strach, a także bezsilność, mimo opieki medycznej, jaką jest otoczona. Poproś koniecznie lekarza albo położną, by wyjaśnili ci, co się dzieje.

Badania w szpitalu

W szpitalu sprawdzą, czy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Możesz też być poddana kilku badaniom w celu ustalenia, czy nie wdała się jakaś infekcja. Potem zostanie oznaczony poziom fibronektyny płodowej w wodach płodowych - substancja ta uważana jest za marker przedwczesnego porodu.

Monitorowanie

Jeśli lekarze nie mają pewności, czy w twoim przypadku poród się rzeczywiście rozpoczął, skierują cię na oddział prenatalny w celu obserwacji. Wprawdzie ani lekarz, ani odpoczynek nie zatrzymają postępującego porodu, lecz w przypadku ciąży trwającej krócej niż 34 tygodnie można chemicznie powstrzymać poród na tyle, by móc przenieść cię do szpitala z oddziałem intensywnej opieki noworodkowej.

W celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu podaje się matce steroidy. Płuca płodu bowiem z reguły nie są w stanie podjąć swojej funkcji przed 36. tygodniem ciąży, toteż urodzone wcześniej dziecko często ma problemy z oddychaniem. Steroidy podane kobiecie ciężarnej przyspieszają rozwój płuc. Jeśli 34. tydzień ciąży minął, lekarze raczej pozwolą na kontynuowanie porodu. Przez cały czas praca serca dziecka będzie monitorowana.

Zdrowie dziecka

Stan zdrowia przedwcześnie urodzonego dziecka zwykle zależy od tego, kiedy poród nastąpił.

•    Dziecko urodzone po 34. tygodniu ciąży z reguły nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych, choć może być za dość małe i mieć pewne trudności z oddychaniem.

•    Dzieci urodzone wcześniej muszą jeszcze sporo urosnąć, a ich organy wewnętrzne - dojrzeć. Wcześniak! urodzone przed 34. tygodniem są zwykle słabe, mają trudności ze ssaniem i oddychaniem.

•    Choć można już utrzymać przy życiu dzieci narodzone nawet między 22. a 25. tygodniem ciąży, to ponad połowa   z nich będzie miała upośledzenia - od niewielkich po bardzo poważne.

Opieka nad dzieckiem

Możesz pomagać w opiece nad swoim przedwcześnie urodzonym d dzieckiem, np. zmieniając mu pieluszki, głaszcząc je, mówiąc do niego, a może nawet będziesz mogła trzymać je w ramionach. Aby je nakarmić, spróbuj ściągnąć pokarm z piersi. Pamiętaj, że to maleństwo szczególnie potrzebuje poczucia bezpieczeństwa -takiego, jakie tylko rodzice mogą mu zapewnić.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!