Jak wybrać aparat cyfrowy dostosowany do naszych potrzeb
Jak wybrać aparat cyfrowy dostosowany do naszych potrzeb
Sposób korzystania z aparatu oraz dostępny budżet to dwa podstawowe czynniki, które pomogą dobrze wybrać aparat cyfrowy. Przeciętny sklep internetowy wskazany przez Google ma w swojej ofercie około 100 różnych modeli aparatów cyfrowych - w dodatku są to tylko kompakty, czyli kieszonkowe aparaty niewielkich rozmiarów. Można się szybko zorientować, że z tak szerokiego wachlarza możliwości niełatwo jest wybrać aparat cyfrowy, który spełni nasze oczekiwania.

Dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przeznaczenie aparatu

  • Najważniejszym, co pozwoli nam wybrać aparat cyfrowy, jest określenie jak chcemy go używać i do czego ma on w pierwszej kolejności służyć. W sytuacji, gdy myślimy o robieniu zdjęć do rodzinnego albumu albo na serwisy społecznościowe wystarczy prosty aparat kompaktowy. Nawet wtedy, gdy nie mamy doświadczenia, ale poważnie myślimy o robieniu zdjęć wysokiej jakości nie warto od razu inwestować w lustrzankę, czyli aparat z wymiennymi obiektywami. Lepiej najpierw potrenować z prostszym aparatem wyposażonym w tryb auto i przekonać się, jakie ustawienia sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Dopiero kiedy mamy już doświadczenie warto rozejrzeć się za cyfrową lustrzanką przeznaczoną dla zawodowców. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na kluczowe dla nas parametry - na przykład żywotność baterii, gdy chcemy fotografować podczas pieszych wycieczek, gdzie rzadko będzie możliwość naładowania akumulatorów.
  • Dostępny budżet
    Kolejnym istotnym czynnikiem, który pomoże nam dobrze wybrać aparat cyfrowy, jest określenie naszego budżetu. Nie należy ukrywać, że aparat cyfrowy to kosztowny zakup i nawet podstawowe modele oznaczają wydatek rzędu kilkuset złotych. Lustrzanki wraz z akcesoriami (jak obiektywy) mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Na szczęście technologia fotografii cyfrowej szybko się rozwija i nawet niewielkie aparaty pozwalają na robienie fantastycznych zdjęć. Bardzo ważne jest, aby w tym miejscu dalej pamiętać o przeznaczeniu naszego aparatu. Przykładowo: różnica między niską a wysoką rozdzielczością zdjęć jest widoczna dopiero na dużych powiększeniach, więc jeśli nie mamy w planach takich zbliżeń można oszczędzić pieniądze wybierając model z niższą rozdzielczością.
  • Konsultacje
    Kiedy nie możemy się sami zdecydować, jaki wybrać aparat cyfrowy, warto skonsultować się ze znajomymi. Najlepiej takimi, którzy korzystają z aparatu w sposób podobny do naszego. Znajomi będą w stanie podpowiedzieć, czym się kierowali przy zakupie i na pewno obiektywnie stwierdzą, czy są z tego zakupu zadowoleni. Jeśli porady bliskich nie wystarczają, można również poszukać opinii klientów sklepów internetowych. Sugestie sprzedawcy w sklepie mogą być mylące - ostatecznie pracownikowi może najbardziej zależeć na sprzedaniu droższego aparatu, nie koniecznie tego, który zaspokoi nasze potrzeby. Warto jednak przygotować się do rozmowy z pracownikiem obsługi sklepu i przyswoić sobie podstawowe pojęcia związane z fotografią cyfrową, takie jak rozdzielczość, zoom czy łączność z komputerem i wiedzieć, które z tych parametrów są dla nas najistotniejsze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!