Jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci?
Jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci?
Kiedy dziecko zadaje pytanie, skąd się borą dzieci, ważne jest, aby nie wprowadzać zamieszania. Odpowiedź powinna być dostosowana do wieku dziecka i do tego, co dziecko chce wiedzieć. Przychodzi taki okres w życiu dziecka, kiedy zaczyna zadawać różne pytania. Niektóre z nich przysparzają rodzicom pewną trudność. Jedno z pytań, które wcześniej czy później padnie z ust dziecka, to skąd się biorą dzieci.
  • Etapy zdolności pojmowania spraw narodzin

Zainteresowanie sprawami narodzin i zdolność zrozumienia, skąd się biorą dzieci, uzależnione jest od wieku.
Pierwszych pytań dotyczących narodzin należy się spodziewać w wieku 3 lat. W tym wieku dziecko nie rozumie, że niemowlę rozwija się w brzuchu matki. Potrafi jednak pojąć, że dziecko przychodzi ze szpitala. W wieku 4 lat dziecko zaczyna wierzyć, że "pochodzi" z brzucha mamy. Intryguje je, w jaki sposób wychodzi z brzucha. Rodzice często zażenowani, by mówić o narządach rodnych, tłumaczą, że przez pępek, w co dziecku na tym etapie łatwo uwierzyć.
Kiedy dziecko ma 5 lat, zaczyna się interesować posiadaniem własnego dziecka. Zazwyczaj objawia się to podczas zabawy. Wtedy jeszcze jest w stanie uwierzyć, że wychodzi z brzucha przez pępek. Należy pamiętać, iż przebywając z rówieśnikami, może być uświadomione przez bardziej wyedukowanych kolegów. Silne i powracające zainteresowanie narodzinami pojawia się w wieku 6 lat. Dziecko jest ciekawe, jak wydostało się z brzucha matki i czy ją to bolało. Zaczynają też pytać, od czego zaczyna się życie dziecka. Przyjmują ze zrozumieniem opowieść o nasionku, które wzrasta w brzuchu mamy.
W siódmym roku życia dziecko zaczyna rozumieć, że nowy człowiek rozwija się z dwóch połączonych „nasion” – od mamy i od taty.

 

  • Dostosowanie odpowiedzi do zadanego przez dziecko pytania

W rozmowie z dzieckiem na temat, skąd się biorą dzieci, należy podchodzić do zagadnienia, jako do normalnego, niewywołującego skrępowania, z perspektywy osoby kompetentnej. Ważne, by wytworzyć w sobie poczucie bezpieczeństwa i ufność we własne siły. Główna zasada, to kierowanie się pytaniami dziecka. To pozwoli uniknąć najpoważniejszego ze wszystkich błędu - mówienia zbyt wcześnie wielu rzeczy. Pytania są również wskazówką, jak dużo na danym etapie dziecko jest w stanie wysłuchać. Aby wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci, należy to zrobić rzeczowo i bez zakłopotania. Sposób, w jaki dziecko zadaje pytanie, powinien podpowiedzieć, jakiego typu informacji ono potrzebuje. Wymyślanie historii o kapuście czy zakupie dziecka w sklepie nie jest dobrym pomysłem. Wkrótce dziecko pozna prawdę i będzie czuło się oszukane przez rodziców lub przyjmie to jako przyzwolenie, że można kłamać.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!