Jak zabezpieczyć swój dowód osobisty? Jak chronić swoją tożsamość w internecie? Skąd oszuści mają moje dane? Czego nie podawać przez telefon?
Jak zabezpieczyć swój dowód osobisty? Jak chronić swoją tożsamość w internecie? Skąd oszuści mają moje dane? Czego nie podawać przez telefon?
3 SPOSOBY, jak uchronić się przed złodziejami danych osobowych

• Strzeż numeru dowodu osobistego jak drogocennego skarbu W wielu miejscach - spotykasz się z żądaniem podania numeru dowodu osobistego. Najczęściej bywa to bezzasadne. W większości przypadków, kiedy wymaga tego formularz lub urzędnik, z którym masz do czynienia przy załatwianiu jakiejś sprawy, nie masz wcale obowiązku go podawać (nie mówiąc już o wypuszczaniu go z ręki!). Bądź bardzo ostrożny, bo gdy wpadnie w ręce złodziei tożsamości, będą mogli popełniać przestępstwa w twoim imieniu i bogacić się twoim kosztem. „Różne firmy bardzo często żądają informacji, które w rzeczywistości są im całkowicie zbędne” - mówi Linda Foley, dyrektor organizacji zajmującej się niesieniem pomocy osobom, którym skradziono tożsamość w San Diego.

Weterynarz nie potrzebuje numeru twojego dowodu osobistego, linie lotnicze nie potrzebują go, by odnaleźć twój zagubiony bagaż itp.

Jeśli w tego typu miejscach ktoś prosi cię o podanie numeru dowodu osobistego, zdecydowanie odmów lub zaproponuj, że podasz inny numer identyfikacyjny, np. numer prawa-jazdy. Kiedy formularze, które należy wypełnić, by wziąć udział w loterii, wymagają podania go, organizatorom chodzi zazwyczaj tylko o to, by wciągnąć cię na listę marketingową. Wpisz w polu przeznaczonym na numer, że podasz go w przypadku, gdy wygrasz. Udostępnienie numeru dowodu osobistego jest niezbędne zazwyczaj tylko w sprawach dotyczących twojego zatrudnienia, podatków oraz kredytów. Ale nawet przy załatwianiu tego typu spraw upewnij się, że jest to absolutnie niezbędne (np. wypełniając formularz potrzebny do rekrutacji, zaproponuj, że podasz numer swojego dowodu dopiero, gdy zostaniesz zatrudniony).

• Uaktualniaj oprogramowanie swojego komputera Firmy informatyczne nie lubią, gdy używasz „pożyczonych” czy w inny sposób nielegalnie uzyskanych komputerowych programów ochrony prywatności, hakerzy natomiast to uwielbiają. Dlaczego?

Ponieważ programy typu spyware oraz zapory nie mogą być automatycznie uaktualniane. A są one stale poprawiane i doskonalone nie bez powodu. Złodzieje tożsamości bezustannie znajdują nowe sposoby obejścia tych programów, by uzyskać dostęp do twardego dysku twojego komputera i ukraść hasła oraz cenne informacje. Używanie nieaktualizowanych programów tego typu przypomina zastosowanie szczepionki przeciwko grypie z zeszłego roku - po prostu nic nie daje. Dla lepszej ochrony swoich pilnie strzeżonych danych (takich jak numery kart kredytowych lub rachunków bankowych) załóż hasła dla plików, które je zawierają. Jak to zrobić? Funkcja pomocy w twoim komputerze wszystko ci wyjaśni.

• Załóż hasło internetowe, którego hakerzy nie złamią Nigdy w życiu nie podałbyś PIN-u do swojej karty bankomatowej obcemu człowiekowi, prawda? Podobnie musisz chronić swoje hasła internetowe, bo w przeciwnym razie hakerzy komputerowi mogą uzyskać dostęp do twoich danych zdrowotnych i finansowych, poczty elektronicznej, a nawet stanu zadłużenia na karcie kredytowej. Oto, jak ustalić hasło, którego nikt nie zdoła się domyślić:

© Daty urodzin, imiona dzieci, rocznice... Nawet o tym nie myśl!

To są pierwsze informacje, które wykorzystują złodzieje i hakerzy, gdy usiłują się włamać do twoich kont internetowych!

© Nie wierz w to, że bezpiecznym hasłem będzie imię żony albo męża (lub inne, oczywiste hasło), napisane wspak. Hakerzy posługują się programami, które potrafią wychwycić takie właśnie hasła. © Nie używaj tego samego hasła do różnych kont. Jeśli hakerzy je złamią, znajdziesz się w prawdziwych opałach.

 © Najlepsze hasło to takie, które składa się zarówno z liter, jak i z cyfr. Unikaj istniejących słów lub nazw - po prostu dobierz przypadkowe znaki. Pamiętaj też, by często zmieniać hasło.

 © Zachowaj ostrożność, klikając na link w e-mailu. Jeśli otrzymałeś wiadomość elektroniczną z banku, od biura maklerskiego lub innej instytucji, z którą często masz do czynienia, pamiętaj, że być może wysłał ją ktoś inny, kto się pod taką instytucję podszywa. Złodzieje tożsamości rozsyłają takie e-maile, które stanowią pułapkę. Ich celem jest skłonienie cię, byś kliknął na załączony link. Kiedy to zrobisz, otworzy się fałszywa strona internetowa, choć do złudzenia przypominająca tę, do której jesteś przyzwyczajony. Za jej pomocą złodziej będzie się starał wydobyć od ciebie jak najwięcej informacji, takich jak hasło do twojego konta, numer NIP oraz nazwisko panieńskie twojej matki. Jeśli otrzymałeś e-mail, np. z banku, nigdy nie otwieraj załączonego linku. Skontaktuj się telefonicznie z oddziałem tego banku lub otwórz jego stronę internetową, wpisując właściwy adres w przeglądarce.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!