Początkiem miłości jest pożądanie, które może trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Potem przychodzi zauroczenie utrzy­mujące się przeciętnie od trzech do dwunastu miesięcy, zanim jego miejsce zajmie przywiązanie. Kiedy po mniej więcej roku przesta­je nas oślepiać koktajl hormonów, spoglądamy na partnera zupełnie innym, chłodnym wzrokiem, a wówczas jego drobne nawyki, które przedtem wydawały się tak urocze, zaczynają nas denerwować.

Kiedyś myślałaś, jakie to słodkie, że nie potrafi niczego znaleźć w lodówce, teraz masz ochotę wrzeszczeć, kiedy to się powtarza. Dawniej on uwiel­biał słuchać twoich opowiadań o najdrobniejszych rzeczach, a obecnie rozważa morderstwo. W duchu zadajesz sobie pytanie: „Czy mogę tak żyć do końca życia? Co właściwie nas łączy?”

Całkiem prawdopodobne, że niewiele macie ze sobą wspólnego i nie­wiele tematów do rozmowy. Celem Natury jest łączenie kobiet i męż­czyzn za pomocą potężnego koktajlu hormonów, tak żeby przestawali myśleć i rozmnażali się. Natomiast znalezienie odpowiedniego partnera wymaga uświadomienia sobie, jakie sprawy powinny was łączyć w dłuż­szej perspektywie - i należy to zrobić, zanim oślepią cię hormony. Czy kiedy minie zauroczenie - a minie z pewnością - potraficie utrzymać trwały związek oparty na przyjaźni i wspólnych zainteresowaniach? Zrób sobie listę cech i zainteresowań, które chciałbyś znaleźć u stałego part­nera, a wówczas będziesz dokładnie wiedział, kogo szukasz. Mężczyzna może mieć w głowie zestaw cech swojej idealnej partnerki, ale kiedy idzie na przyjęcie, jego poczynaniami kieruje testosteron. W związku z tym, wypatrując „idealnej” kobiety, kieruje się motywacją hormonal­ną - interesują go ładne nogi, płaski brzuch, krągłe pośladki, duże piersi itp., czyli cechy wiążące się z krótkofalowym celem, jakim jest prokre-acja. Kobiety pragną mężczyzn wrażliwych i troskliwych, z sylwetką w kształcie litery V i wspaniałą osobowością, czyli obdarzonych cecha­mi korzystnymi przy wychowywaniu dzieci, zdobywaniu pożywienia i obronie. To również są krótkoterminowe potrzeby biologiczne i mają niewielki wpływ na udany nowoczesny związek. Kiedy wypiszesz sobie listę cech pożądanych u stałego idealnego partnera i będziesz ją zawsze trzymać pod ręką, pomoże ci to zachować obiektywizm, kiedy następ­nym razem poznasz nową osobę, a Natura spróbuje sterować twoimi myślami i pragnieniami.

Naturze zależy, żebyś miał jak najwięcej potomstwa, i stara się na ciebie wpływać za pomocą potężnych narkotyków. Kiedy to sobie uświa­domisz i uzbroisz się w charakterystykę swojego idealnego stałego part­nera, nie dasz zbyt łatwo zwieść się Naturze i większe będzie prawdopo­dobieństwo, że odniesiesz sukces w poszukiwaniach tego nieuchwytnego wyjątkowego partnera, z którym będziesz żyć długo i szczęśliwie.

Twoja Ocena