Wybielacz to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do rozjaśniania włosów i całkowitej zmiany ich koloru. Ma również dobrze znaną skłonność do niszczenia włosów, co doprowadziło wiele osób do katastrofalnych sytuacji. Włosy, które wyglądają jak słoma, są z pewnością przykrą sytuacją, w której możesz się znaleźć rozjaśniając włosy, ale nie śpiesz się, aby je obciąć. Istnieją proste i skuteczne sposoby na zachowanie włosów i fryzury.

Jak rozjaśniacz uszkadza włosy?

Wybielacze i inne rozjaśniacze do włosów działają poprzez proces chemiczny zwany utlenianiem i chociaż jest to bardzo skuteczne w rozjaśnianiu koloru włosów poprzez zmianę zawartego w nich naturalnego pigmentu melaniny, utlenianie może również atakować białko zwane keratyną. To bardzo źle, ponieważ keratyna jest jednym z ważniejszych składników włosów, nadaje im strukturę i teksturę, co oznacza, że ​​wszelkie uszkodzenia łatwo powodują utratę siły i kondycji włosów.

Jednak nie tylko sama keratyna ma znaczenie dla kształtu twoich włosów. Rodzaj wiązania zwany mostkiem dwusiarczkowym łatwo tworzy się między aminokwasami cysteinowymi w białku keratyny i jest odpowiedzialny za wytrzymałość włosów, a także jest częściowo odpowiedzialny za teksturę włosów. Aminokwas ten jest szczególnie podatny na utlenianie, co powoduje zrywanie wiązań, a to z kolei  prowadzi do osłabienia i utraty tekstury.

 Pozostawienie tych wiązań samych sobie spowoduje, że  zaczną się one samoistnie regenerować. Przyspieszenie i usprawnienie tego procesu ma kluczowe znaczenie dla skuteczniejszej regeneracji rozjaśnionych włosów i przywrócenia im dobrej kondycji.

Po czym poznać, że włosy są zniszczone od wybielacza?

Jeśli właśnie rozjaśniłaś włosy, wypłukałaś je i czujesz  jakby Twoje włosy rozpadały się, nie rozczesują się, to jest to absolutnie najgorszy stan, w jakim mogą one się znajdować. Takie włosy po wyschnięciu wyglądają jak słoma i są najbardziej widocznymi i oczywistymi uszkodzeniami.

Mniej poważne uszkodzenia mogą nie być tak oczywiste i są mniej widoczne, ale mają wpływ na stan włosów. Dlatego ważne jest, aby być w stanie dostrzec oznaki uszkodzenia, aby je leczyć zanim stanie się większym problemem w przyszłości. Niektóre z głównych oznak uszkodzenia lżejszego to:

  • łamanie
  • Suchość
  • Szorstkość na powierzchni włosów
  • włosy są kruche, gdy są mokre
  • Utrata elastyczności
  • Utrata naturalnej tekstury włosów

Niektóre z tych problemów mogą być całkowicie naturalne dla twoich włosów. Puszenie się i suchość są szczególnie częstymi problemami, z którymi boryka się wiele osób, więc niekoniecznie są one powodem do niepokoju, ale za każdym razem, gdy zauważysz wzrost objawów uszkodzenia włosów po zastosowaniu produktu rozjaśniającego, takiego jak wybielacz, jest to znak, że struktura włosów mogła zostać osłabiona.

Jednak utrata naturalnej tekstury włosów lub spadek elastyczności to jedne z najbardziej charakterystycznych oznak uszkodzenia strukturalnego włosów. Jeśli masz falowane lub kręcone włosy, które po rozjaśnianiu wydają się tracić dużo skrętu, jest to spowodowane uszkodzeniem białka i zerwaniem wiązań we włosach. Podobnie zniszczone w ten sposób włosy będą słabsze, gdy będą mokre i będą bardziej podatne na pękanie, jeśli zostaną pociągnięte lub wystawione na inne mechaniczne obciążenia, takie jak szorstkie wysuszenie ręcznikiem.

Włosy pozostawione w tym stanie będą ulegać dalszej degradacji przy kolejnych zabiegach chemicznych i mogą dojść do punktu, w którym uszkodzenie stanie się poważne. Dlatego ważne jest wczesne leczenie uszkodzeń. Nawet jeśli masz już ekstremalne uszkodzenia, możesz naprawić rozjaśnione włosy i uniknąć ich obcinania.

Jak zregenerowac włosy zniszczone przez wybielacz?

Sposób naprawy rozjaśnianych włosów zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia, ponieważ od tego zależy, czy możesz odnieść sukces stosując łagodniejszy schemat leczenia, czy też będziesz potrzebowała czegoś mocniejszego. Jednak we wszystkich przypadkach leczenie będzie ukierunkowane na pierwotną przyczynę uszkodzenia - zerwane wiązania i zniszczone białko.

Zabiegi proteinowe na łagodne uszkodzenia włosów.

Łagodne uszkodzenie to dowolna ilość uszkodzeń, w przypadku których nie występuje łamliwość, a włosy nadal są stosunkowo gładkie. Takie włosy są bardziej wysuszone i puszą się, ale można je leczyć za pomocą kombinacji zabiegów proteinowych i odżywczych.

Zabiegi białkowe działają poprzez dostarczenie uszkodzonej keratyny składnikami takimi jak ceramid i arginina, a także pomagają odbudować zerwane wiązania. Oba te działania znacznie poprawiają wytrzymałość i strukturę włosów, ponieważ bezpośrednio leczy to rodzaj uszkodzeń, które powoduje wybielacz. Środki pielęgnacyjne, takie jak odżywki bez spłukiwania, balsamy lub serum do włosów, po prostu sprawiają, że włosy są w dotyku i wyglądają o wiele lepiej, zmniejszając suchość, puszenie się i sprawiając, że włosy są ogólnie gładsze i lśniące.

Aby odpowiednio zadbać o kondycję włosów, konieczne jest połączenie obu tych rodzajów produktów, ale leczenie białkami jest najważniejszym produktem, który należy traktować priorytetowo i należy go stosować do trzech razy w tygodniu przez pierwszy tydzień, a następnie raz w tygodniu, aby utrzymać siłę włosów w przyszłości.

Jeśli odczuwasz suchość i puszenie się włosów, należy natychmiast zastosować głęboką kurację kondycjonującą, a następnie stosować odżywkę bez spłukiwania lub serum do włosów tak często, jak to konieczne. Zapotrzebowanie na tego typu produkty zmniejszy się wraz z poprawą stanu włosów dzięki zabiegom proteinowym.

Włosy poważnie zniszczone przez wybielanie

Włosy poważnie zniszczone przez wybielanie również zareagują na zabiegi proteinowe, ale to nie zawsze może wystarczyć. Szybkie podanie białka może zwykle uchronić włosy przed obcięciem.

W takich sytuacjach musisz użyć silniejszych produktów, takich jak zabiegi keratynowe lub środek przywracający wiązanie włosów. Produkty te mogą być również używane do łagodniejszych uszkodzeń, ale proces ich prawidłowego stosowania jest zarówno trudniejszy, jak i czasochłonny niż zwykłe zabiegi białkowe. Właściwe stosowanie zabiegów białkowych w wielu przypadkach przywraca rozjaśniane włosy do stanu zbliżonego do naturalnego.

Podobnie jak w przypadku łagodniejszych uszkodzeń, należy natychmiast zacząć stosować kurację białkową kilka razy w tygodniu i tę częstotliwość należy kontynuować przez 2-3 tygodnie, a następnie zmniejszyć do stosowania raz w tygodniu. Należy również jak najszybciej rozpocząć odbudowę wiązania, np.  Olaplex Hair Perfector lub zamiast tego zastosować kurację keratynową.

Każdy z tych produktów poradzi sobie z większością napraw, dzięki czemu zabiegi białkowe zaczną działać.

Zabiegi bialkowe

Najważniejszym narzędziem poprawiającym kondycję zniszczonych włosów jest  kuracje białkowe.  Są one nie tylko stosunkowo niedrogie, ale także łatwe w użyciu i wymagają tylko kilku minut czasu.

Produkty takie jak Redken Extreme CAT można stosować do regeneracji zniszczonych włosów, nacierając je obficie po umyciu szamponem i pozostawiając na 5 minut, a następnie stosując dobrą odżywkę lub kurację nawilżającą. To dosłownie wszystko, co jest konieczne, aby poprawić kondycje włosów  i zapobiec ich łamaniu się lub rozdwajaniu.

Zabiegi kreatynowe

Zabiegi keratynowe mają dwa główne zastosowania: prostowanie włosów i regenerację włosów. Powodem, dla którego ten rodzaj produktu działa w obu tych celach, jest to, że tworzy sztuczne wiązania, które wygładzają i prostują włosy, podczas gdy te nowe wiązania zastępują również funkcję wiązań, które wcześniej zostały zerwane przez uszkodzenia.

Włosy traktowane w ten sposób są mocne, wolne od puszenia się i wyglądają zdrowo, co czyni je jednym z najskuteczniejszych produktów do naprawy rozjaśnianych włosów, ponieważ rozwiązuje fizyczną przyczynę widocznych objawów tego uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że produkty takie jak ten nie mają swoich wad, ponieważ zabiegi keratynowe:

  • Może być trochę trudne do zastosowania
  • Wygładź teksturę włosów, co oznacza utratę części naturalnego skrętu
  • Są czasochłonne
  • Trwa około miesiąca

Zabieg jest długotrwały, ale nie trwały, ponieważ utworzone wiązania będą się stopniowo pogarszać wraz z myciem włosów. Zmniejsza również nieco naturalne loki, nawet w produktach przeznaczonych głównie do naprawy włosów zamiast ich prostowania, ponieważ jest to tylko funkcja tego, jak to działa. Można ograniczyć efekt, ale zawsze będzie lekkie wygładzenie, więc jeśli jest to dla Ciebie znacząca wada, lepszym wyborem jest renowator. Jeśli jednak jesteś zmęczona walką z puszeniem się lub prostowaniem włosów, jest to idealny zabieg dla Ciebie, ponieważ jednocześnie wygładzi, wyprostuje i naprawi włosy.

Jednak jego użycie nie jest tak łatwe i szybkie, jak niektóre zabiegi, ponieważ trzeba je wprowadzić we włosy. Odbywa się to poprzez nałożenie go na wilgotne, świeżo umyte włosy, a następnie wysuszenie włosów , a następnie skrupulatne prostowanie prostownicą w temperaturze 230 ° C (446 ° F). Po aplikacji produkt należy pozostawić na włosach przez około dwa dni, po czym można go wypłukać, a efekt w większości przypadków utrzyma się co najmniej miesiąc, a nawet dwa miesiące.

Twoja Ocena