Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy? Czy wiek ma znaczenie przy kredycie hipotecznym? Do jakiego wieku kredyt na 30 lat?
Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy? Czy wiek ma znaczenie przy kredycie hipotecznym? Do jakiego wieku kredyt na 30 lat?
Już podczas naszego pierwszego spotkania w banku z inspektorem kredytowym możemy otrzymać informacje na temat naszej zdolności kredytowej i dokładne wyliczenia, z których wynika, na jaki kredyt według banku nas stać.

Najczęściej pominięta zostanie jedna sprawa, pewnie uznawana za wstydliwą według banku - jak długo będziemy mogli spłacać kredyt; dowiemy się tego dopiero w ostatniej chwili. Banki wychodzą bowiem z założenia, że będziemy w stanie spłacać kredyt tylko tak długo, jak długo pracujemy, a po przejściu na emeryturę nasze możliwości finansowe gwałtownie spadną i stracimy zdolność kredytową. Oznacza to, że według większości banków musimy spłacić cały kredyt przed osiągnięciem wieku emerytalnego lub zaraz potem.

Niektóre banki są nieco bardziej wyrozumiałe, zakładają, że osoby przechodzące na emeryturę mają jakieś oszczędności, przez pewien czas będą też dodatkowo zarabiać. Konkretny wiek przejścia na emeryturę klienta jest niemożliwy do ustalenia, zależeć będzie w dużej mierze od zmian istniejących przepisów, dlatego też większość banków uprościła zasady i przyjęła, że klient zachowuje zdolność kredytową do momentu osiągnięcia 65 lub 70 lat, ale kilka banków jest „łaskawszych” i zgadza się na spłatę kredytu do ukończenia 75 lat. Co oznacza to w praktyce? Popatrzmy, jakie są efekty tych zasad w PKO BP, które udziela największej liczby kredytów hipotecznych. Jeśli mamy 50 lat w momencie zaciągania kredytu, otrzymamy kredyt na zaledwie 15 lat i musimy udowodnić, że w tym okresie potrafimy go spłacić. Jeśli mamy 40 lat, będzie już znacznie lepiej, dostaniemy kredyt na okres do 25 lat. Tym niemniej reklamowanego przez banki kredytu na 30 czy 50 lat nie otrzymamy. Jeśli mamy 30 lat nasza sytuacja będzie jeszcze lepsza, dostaniemy kredyt na okres do 35 lat, jeśli nasze obecne zarobki wystarczą na zapewnienie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!