Umycie samochodu, zwłaszcza ręczne, nie wydaje się skomplikowaną czynnością, ale to tylko pozory. Każdy, kto samodzielnie to robił, wie, ile pracy trzeba włożyć, aby samochód był naprawdę czysty. W przypadku myjni automatycznej nie ma pracy ręcznej, ale z kolei wysokie są koszty inwestycji, aby taką myjnię uruchomić.

W jednym i drugim przypadku istotną okolicznością jest konieczność sprostania wymogom ochrony środowiska. Używane w myjni detergenty muszą być absorbowane ze ścieków.

Myjnia to bardzo konkurencyjna dziedzina usług. Wyposażone są w nie właściwie wszystkie nowe stacje benzynowe, wiele warsztatów samochodowych, placów parkingowych. Ponieważ konkurentów jest wielu, właściciel myjni musi albo się czymś szczególnym wyróżniać, albo kojarzyć swoją usługę z innymi, pokrewnymi. Dobrym pomysłem jest na przykład budowa myjni przy parkingu. Właściciel auta wraca wieczorem do domu zakurzonym autem, zostawia kluczyki i rano ma samochód czysty i pachnący.

ILE KOSZTUJE OTWARCIE MYJNI SAMOCHODOWEJ

Budowa myjni samochodowej jest dość kosztowna. Aby ją urządzić, trzeba dysponować oddzielnym budynkiem i okalającym go terenem, który spełnia rolę ochronną. W przypadku myjni automatycznej niebagatelnym kosztem jest wyposażenie. Nowe urządzenia myjące kosztują ponad 150 tys. zł, po regeneracji - 50 tys. zł. Łączny koszt inwestycji, wraz z budynkiem, to ponad 700 tys. zł. W przypadku kojarzenia myjni z innymi usługami można właściwie pominąć koszty pracy.

ILE MOŻNA ZAROBIĆ NA MYJNI SAMOCHODOWEJ

Z powodu konkurencji stawki za mycie samochodu w myjni automatycznej nie mogą być wysokie. Najniższy koszt to 12-15 zł, ale są także promocje i wtedy cena mycia spada poniżej 10 zł. Myjnia ręczna nie wymaga tak drogiego wyposażenia, ale konieczne jest zatrudnienie pracowników. Za usługę tę, w przypadku nadwozia, nie da się wziąć więcej niż 40 zł. Większe opłaty i zysk można osiągnąć na czyszczeniu wnętrza samochodu. Są to już jednak bardziej pracochłonne, a więc i kosztowne zajęcia.

Twoja OcenaFacebook Conversations