Złodzieje stosują wiele technik obserwacji naszego mieszkania lub domu przed włamaniem. Warto je poznać, by zawczasu wykryć i udaremnić zamiary przestępców

Pamiętajmy, że rzadko zdarza się, by włamywacze obserwowali konkretnie nasze mieszkanie lub dom. Raczej wybierają sobie okolicę i tam wypatrują potencjalnych ofiar. Najbardziej narażone na kradzież są mieszkania na osiedlach oraz domki wolnostojące na przedmieściach. Oczywiście, uważać powinni wszyscy, także mieszkańcy bloków w centrum miasta czy szeregowców. Pamiętajmy, że takie namierzanie trwa najwyżej 3 4 dni. Dlatego kiedy coś nas zaniepokoi, nie bagatelizujmy tego i od razu reagujmy (patrz ramka eksperta). Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Ulotki na wycieraczce

Złodzieje celowo pozostawiała ulotki na wycieraczkach. Potem sprawdzają co 2-3 godziny, czy ulotki nadal leżą. Dzięki temu są w stanie stwierdzić, w jakich godzinach nie ma nas w domu.

• Zwracajmy uwagę czy ulotek nie jest więcej niż zwykle, czy leżą na wszystkich wycieraczkach (jeśli nie, to powód do obaw) oraz czy są aktualne (zaniepokoić powinny nas np. zaproszenia na otwarcie sklepu sprzed miesiąca, informacje o letnich akcjach promocyjnych itp.).

Dziwne telefony

Złodzieje sprawdzają, czy jesteśmy w domu oraz jakie są nasze zwyczaje - o której godzinie wychodzimy do pracy, do kościoła, po zakupy itp.

• Zwracajmy uwagę zarówno na głuche telefony, jak też na telefony od nieznanych osób z nietypowymi sprawami. Np. ktoś dzwoni i pyta o kogoś, kogo nie znamy, albo przedstawia się jako ankieter i zadaje pytania dotyczące naszego trybu żyda, w jakich godzinach robimy zakupy. kiedy najczęściej oglądamy telewizję, czy pracujemy.

Zepsuty domofon

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nie należy wpuszczać na klatkę rzekomych roznosicieli ulotek, dostawców pizzy Itp., którzy idę do kogoś, u kogo .zepsuł się domofon". Dlatego włamywacze często psuję go naprawdę - w ten sposób ułatwiają sobie wejście na klatkę schodowa bez wzbudzania niczyjego zainteresowania.

•    Zwracajmy uwagę na nagle awarie domofonu we wszystkich klatkach lub jeśli zdarzają się często (np. co kilka dni) - zwłaszcza jeśli dotąd domofon się nie psuł.

,.Fachowcy" od przeglądów

W blokach o wszelkich przeglądach informuje administracja. Jeśli takiej informacji nie było, nie powinnyśmy wpuszczać do domu kominiarza, gazownika itp. Z kolei w domkach jednorodzinnych na ogół fachowca trzeba .zamówić'. Bez uzgodnienia przychodzę głównie kominiarze, ale jeśli jesteśmy same w domu, ich też lepiej nie wpuszczać.

•    Zwracajmy uwagę, co mówi rzekomy fachowiec. Najczęściej nie przedstawi się jako ktoś z naszej administracji czy elektrowni, bo takie osoby zwykle znamy choćby z widzenia. Przestępcy często używają .uczenie' brzmiących nazw zmyślonych instytucji, typu Centrum Monitorowania Urządzeń Grzewczych i Gazowych.

Taśma klejąca

Policja uczula na jedną z najnowszych metod. Złodzieje przyklejają przezroczystą taśmę klejącą na zamek (zaklejając dziurkę od klucza!. Większość z nas uważa takie zachowanie za żart dzieci. Jednak w ten sposób złodziej na 100 proc, wie. że nie ma nas w domu.

• Zwracajmy uwagę na wszelkie ślady na drzwiach i przy zamku. To może być papierek wsunięty we framugę, kawałek plastiku czy zapałka wetknięta w dziurkę od klucza (metody te działają tak samo jak zaklejenie dziurki taśmą).

Nieznajomi w okolicy

Złodzieje albo starannie planują włamanie (i typują ofiarę). albo po prostu wykorzystują okazję, np. widzą, że ktoś wychodzi z domu, w obu przypadkach możemy zauważyć kogoś, kto „kręci się" w pobliżu.

• Zwracajmy uwagę na parkujące samochody, których dotąd nie widywałyśmy, z kierowcą, który przez większość czasu siedzi w środku. Podobnie wątpliwość powinni wzbudzić nietypowi spacerowicze lub osoby, które rzekomo czegoś szukają. Np. gdy zauważą nasze zainteresowanie. pytają o drogę do jakiejś Instytucji (to może być sklep, warsztat, urząd) której w tej okolicy nigdy nie było.

Twoja OcenaFacebook Conversations