views
Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, około 60 z tych substancji przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Skutki palenia papierosów mogą być negatywne nie tylko dla palacza, ale również dla osób w jego otoczeniu, które także wdychają dym papierosowy. Miliony biernych palaczy umierają każdego roku z powodu ekspozycji na dym tytoniowy. Zatem wszystkie akcje, które mają uświadomić palącym, jakie mogą być efekty palenia tytoniu, nie są wyssane z palca i pokazują drastyczną prawdę.
Choroby układu oddechowego
Przede wszystkim na negatywne skutki palenia narażamy nasz układ oddechowy. Substancje toksyczne podrażniają błonę śluzową oraz nabłonek oddechowy, w wyniku czego oczyszczanie oskrzelików jest utrudnione. Uciążliwy kaszel, który możemy zaobserwować u palacza, jest spowodowany zaleganiem wydzieliny, jest to właśnie efekt działania dymu papierosowego. Negatywne skutki palenia związane z wdychaniem toksycznej mieszanki to także stany zapalne zatok przynosowych, zapalenie płuc i oskrzeli oraz astma. Największym zagrożeniem dla palacza są nowotwory, a przede wszystkim rak płuc. Ryzyko zachorowania na tą śmiertelną chorobę wzrasta w grupie palaczy, którzy stanowią 30% chorujących. Jak widać efekty uzależnienia naprawdę dają do myślenia tym, którzy nie zdążyli sięgnąć po papierosa.
Inne stany chorobowe
Skutki palenia papierosów dotykają również układ krwionośny. Zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń wieńcowych, aorty oraz innych naczyń tętniczych a także wystąpienia zakrzepów. Poza tym palenie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, krwawień i zakrzepów. Inne efekty palenia obejmują także układ pokarmowy i powodują wrzody żołądka i dwunastnicy, chorobę refleksową. Składniki dymu tytoniowego zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Helicobacter pylor. Również zapalenie jelita grubego i wszelkie nowotwory układu pokarmowego to także drastyczne następstwa palenia papierosów, również wśród biernych palaczy. Należy wspomnieć o wpływie związków zawartych w dymie papierosowym na płody oraz małe dzieci. Dzieci matek, która paliły w trakcie ciąży, rodzą się mniejsze, osłabione i obciążone ryzykiem wystąpienia wielu chorób, poza tym są rozdrażnione z powodu uzależnienia od nikotyny. Matka przekazuje swój nałóg dziecku, które odczuwa negatywne skutki palenia.
Czy palenie raz na jakiś czas szkodzi?
Papieros wypalony od czasu do czasu – nie zaszkodzi? Okazuje się, że osoby, które palą tytoń tylko okazyjnie, mogą być obarczeni takim samym ryzykiem zawału serca, jak ludzie palący na co dzień.
Komentarze
0 comment