Przed wami 4 zagadnienia, z którymi spotkacie się podczas inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.

BLUE CHIP

Ta nieco tajemnicza nazwa oznacza dużą spółkę giełdową o stabilnej sytuacji finansowej, która cieszy się dużym zaufaniem inwestorów. Spółki „blue chips” charakteryzują się  stabilnym kursem oraz dużą kapitalizacją, czyli wysoką ilością i wartością akcji. Pojęcie „blue chip” pochodzi od najdroższych żetonów do gry w kasynach Monte Carlo - miały one właśnie kolor niebieski.

HOSSA

Jest to długotrwały wzrost kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie. Potocznie hossę nazywa się rynkiem byka (po angielsku - buli market). Nazwa ta ma związek z metodą ataku przez byka, który uderza rogami z dołu do góry. Przeciwieństwem hossy jest bessa.

BESSA

Termin ten oznacza długotrwały spadek cen towarów lub kursu papierów wartościowych na giełdzie Potoczna nazwa - rynek niedźwiedzia (ang. bear market) - nawiązuje do metody ataku przez niedźwiedzia, który uderza łapą z góry na dół. Najdłuższa bessa na rynku złota trwała ponad dwadzieścia lat - od końca 1980 do początku 2001 roku.

INDEKS GIEŁDOWY

Miara statystyczna, której wartość obliczana jest na podstawie wyceny wybranej grupy akcji giełdowych. Przykładowo indeks Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych WIG20 wyliczany jest na podstawie aktualnych cen 20 największych firm notowanych na warszawskim parkiecie. Indeksy giełdowe pokazują, w jaki sposób zmieniają się ceny akcji w określonym czasie. Obserwując spadki i wzrosty danego indeksu można określić przypuszczalny kierunek ruchu cen.

Twoja OcenaFacebook Conversations