Smartfony zmieniają nasze mózgi
Smartfony zmieniają nasze  mózgi
Telefony z klawiaturą, mimo że są stale wypierane przez smartfony, jeszcze nie odeszły całkowicie do lamusa. Ekrany dotykowe zmieniają nawyki, przyspieszają naszą pracę i okazuje się również, że mają zasadniczy wpływ na człowieka.

Przyzwyczajenie się do korzystania z z ekranu dotykowego może zając nawet parę miesięcy. Aby człowiek w pełni mógł korzystać z możliwości, jakie daje nowa technologia, musi się trochę zmienić. Naukowcy powoli odkrywają, o jakie zmiany chodzi.

DOTYK CZY PRZYCISK?

Podczas używania telefonów z ekranem dotykowym dochodzi do transformacji w strukturach mózgu. Do takiego wniosku doszli szwajcarscy naukowcy, który przebadali mózgi 37 osób. Dwadzieścia sześć z nich wykorzystywało telefon dotykowy, a reszta (grupa kontrolna) używała telefonu z klasycznymi przyciskami. Za pomocą elektroencefalogramu naukowcy odkryli, że między obiema grupami pojawiły się znaczne różnice. Mózgi osób, które korzystały z najnowszych technologii posiadały odmienne wzorce aktywności neuronalnej w porównaniu z osobami, które, używały klasycznych telefonów. Mianowicie mózgi osób posiadających smartfony były i aktywne w obszarze, który odpowiada za  dotyk palcami określonych przedmiotów. Im  częściej osoby te korzystały ze smartfonów,  tym większa była aktywność ich mózgów  w tym właśnie obszarze. W drugiej grupie  osób nie zaobserwowano aktywności mózgów w tym obszarze. Reasumując, obszary i mózgu, które są połączone z używaniem palców, są aktywniejsze u osób używających ekranu dotykowego w porównaniu do tych samych obszarów u osób korzystających ze zwykłych telefonów z przyciskami.

KCIUK W ROLI GŁÓWNEJ

Autorzy badań patrzyli na wyniki badań z niedowierzaniem. Byłem naprawdę zaskoczony rozmiarem zmian w mózgu pod wpływem używania smartfonów, mówi Arko Ghosh z Uniwersytetu Zuryskiego. Badacze odnotowali również odmienne wzorce aktywności podczas korzystania z nowych technologii przy użyciu kciuka oraz palca wskazującego. Mózg wykazywał największą aktywność, gdy osoba używała telefonu za pomocą kciuka. U osób, które posługiwały się palcem wskazującym, aktywność ich mózgów była niższa. Nie wykryto żadnego związku między stopniem aktywności mózgu a czasem używania smartfona lub wiekiem użytkownika. Okazuje się, że mózg człowieka potrafi się zmieniać pod wpływem zyskanych umiejętności i doświadczeń, podsumowuje Arko Ghosh.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!