Tajemnice obcych wywiadów: Mossad
Tajemnice obcych wywiadów: Mossad
Izrael jako kraj funkcjonujący w kształcie obecnej państwowości zdecydowanie krótko dał się poznać na świecie z wyjątkowej strony. Otóż izraelski wywiad znany szerokiej publiczności jako Mossad kreowany jest na jedną z najbardziej skutecznych agencji wywiadowych funkcjonujących w ostatnim czasie.

Pomimo tego, iż na temat dokonań brytyjskiego, amerykańskiego czy radzieckiego wywiadu słyszeliśmy wiele to jednak fakty i mity jakie krążą wokół organizacji jaką jest Mossad od dawna przyprawiają historyków, polityków i fascynatów historii najnowszej o ciarki na plecach. Izraelska Agencja Wywiadowcza powstała oficjalnie w 1951 r. Od roku 1963 funkcjonuje pod obecną nazwą. Izrael to państwo położone w wyjątkowo niebezpiecznym regionie świata, ciągłe zamieszki, wojny domowe i walki o strefy wpływów spowodowały, iż nowo odrodzone państwo musiało bardzo szybko stworzyć i wyspecjalizować sprawnie działającą agencję zdolną do zdobywania informacji mających zasadnicze znaczenia dla bezpieczeństwa i znaczenia państwa w regionie. Służba wywiadowcza Izraela szybko zdobyła sobie uznanie w kręgach szpiegowskich. Zdecydowany wpływ na to miały spektakularne akcje, które odbiły się echem po całym współczesnym świecie.

Za jedną z najbardziej znanych i propagandowych akcji - sukcesów uznaje się porwanie Adolfa Eichmanna. Ten znany hitlerowiec mający na sumieniu eksterminację Żydów, po klęsce Niemiec w II wojnie światowej ukrywał się w Argentynie, gdzie wiódł spokojne życie pod zmienionym nazwiskiem. Dzięki działaniom wyszkolonych agentów Mossadu Eichmann został zdemaskowany, porwany i przewieziony do Izraela, gdzie został osądzony za zbrodnie dokonane na narodzie żydowskim.

Działania podejmowane przez dowództwo i agentów izraelskich służb wywiadowczych przynosiły największe efekty podczas działań zbrojnych podejmowanych przez Izrael. To dzięki szerokiej wiedzy zebranej na temat ruchów wojsk arabskich Izrael zyskał ogromną przewagę podczas wojny sześciodniowej. Zaskoczone reakcją Izraela - Irak, Iran, Syria i Jordania musiały pogodzić się z nieuchronnością kapitulacji. Skuteczność działań Mossadu zależała w dużej mierze od skutecznego zarządzania i dalekowzroczności osób stojących na czele organizacji. O ile podczas wojny sześciodniowej rządzony przez Meir Amit wywiad spisał się doskonale to już kilka lat później gdy na czele organizacji stał Ali Zeira Mossad zaliczył jedną ze swoich największych wpadek. Był to powszechnie znany epizod w historii Izraela – atak w święto Jom Kipur. Lekceważąc doniesienia o ruchu wojsk Syrii i Egiptu Izrael musiał pogodzić się z niespodziewany atakiem przez Kanał Sueski.

Oprócz owianych już legendą akcji Mossadu warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiele spektakularnych czynów nigdy nie ujrzało światła dziennego. Gdyby nie przypadkowe aresztowanie jednego z agentów Mossadu w Europie i jego zeznania nigdy nie dowiedzielibyśmy się na przykład o tym, że państwo Izraelskie to miało zakusy na stworzenie własnej bomby atomowej. Podczas operacji Plumbat siły Mossadu przejęły około 200 ton tlenku uranu nadając swojej ojczyźnie status mocarstwa nuklearnego.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!