Uważaj na nieuczciwe oferty szybkich pożyczek
Uważaj na nieuczciwe oferty szybkich pożyczek
Firmy udzielające pożyczek przed świętami mają wysokie zyski. Opłaty za udzielone pożyczki oraz naliczane od nich odsetki przynoszą im ogromne dochody. Jednak nie wszystkim to wystarcza.

Nieuczciwe firmy starają się zarobić jeszcze więcej, naciągając nas na dodatkowe koszty, sprytnie ukryte w umowach. Choć nie lamią w ten sposób prawa, dla nas takie kruczki mogą oznaczać kłopoty finansowe. Nie jest to jedyne zagrożenie. Musimy uważać także na oszustów udających legalnie działające firmy. Oni też próbują wyłudzić od nas pieniądze. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę (nie tylko przed świętami), by nie narazić się na nieprzewidziane koszty, oraz jak uniknąć oszustów.

NA DARMOWĄ POŻYCZKĘ

Firmy pożyczkowe zarabiają na tym. że oddajemy więcej pieniędzy niż pożyczyliśmy. Dlatego oferta darmowej pożyczki" zawsze powinna wzbudzić naszą czujność.

Tak działają oszuści

•    Darmowe" pożyczki oczywiście wcale nie są darmowe. Wprawdzie oprocentowanie może wynosić 0 proc., ale dopiero po podpisaniu umowy dowiesz się, że musisz zapłacić za rozpatrzenie wniosku, wnieść .opłatę manipulacyjną", .ubezpieczyć spłatę pożyczki" itp.

•    Koniecznie dowiedz się. jaki okres obejmuje .promocja". Może się okazać, że wzięłaś pożyczkę na 30 dni (i nie możesz jej spłacić wcześniej), ale „promocyjne” zerowe oprocentowanie trwa krócej. np. 10 dni.

Pułapki w legalnych umowach

•    Takie oferty mają charakter promocji i często są kierowane tylko do nowych klientów. Zapytaj, czy jeśli już kiedyś pożyczałaś pieniądze w tej firmie, będziesz mogła skorzystać z promocji.

•    Bądź czujna, gdy przedstawiciel firmy nakłania cię do wyższej pożyczki niż chciataś. Im więcej pożyczysz, tym większa szansa, że nie dasz raty spłacić wszystkiego na czas

- a wtedy firma naliczy ci wysokie odsetki i zacznie na nich zarabiać.

• Umowa jest napisana w taki sposób, że jeśli spóźnisz się o jeden dzień, firma naliczy ci oprócz kary za zwlokę i odsetek karnych także .warunkowo zawieszone opłaty" czyli np. prowizję.

NA PIENIĄDZE JUŻ W 15 MINUT

Dla wielu osób szczególnie atrakcyjne są oferty przelania gotówki już w 15 minut. Procedura uzyskania takiej pożyczki jest naprawdę ekspresowa, zwykle wystarczy jeden telefon.

Tak działają oszuści

•    Wmawiają, że skoro tak bardzo zależy nam na czasie, urnowe musimy podpisać jak najprędzej. Nie pozwalają przeczytać jej w spokoju. Robią to specjalnie: liczą. że nie przeczytamy dokładnie warunków umowy i wszystkich punktów regulaminu.

•    To. że pożyczka jest .szybka*. nie oznacza, że musimy podpisać ją bez czytania. Mamy prawo dokładnie się wszystkiego dowiedzieć i zadawać pytania tak samo, jak przy zwykłej ofercie.

Pułapki w legalnych umowach

•    Zanim wybierzesz taka pożyczkę, dopytaj o warunki. Może się okazać, że 15 minut dotyczy tylko osób, które maję rachunek w jednym ze wskazanych przez firmę banków. Jeśli masz konto w innym banku, na pieniądze będziesz czekać dłużej. nawet tyle samo, co przy zwykłej i dużo tańszej pożyczce.

NA NISKIE ODSETKI

Firmy wiedzą, że klienci szukają najkorzystniejszych ofert. Dlatego starają się. by odsteki (na które najczęściej zwracamy uwagę) byty jak najniższe. Nie oznacza to. że pożyczka jest tania. Naciągacze stosują podobne sposoby, jak przy . darmowych* pożyczkach..

Tak działają oszuści

•    Nieuczciwe firmy podają nieprawdziwe dane. Zazwyczaj podają fałszywą wartość RRSO (skrót oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która - jeśli jest obliczona uczciwie - jest bardzo dobrym wskaźnikiem pozwalającym ocenić, która pożyczka jest tańsza). Jedna z ukaranych przez UOKiK firm podawała, że RRSO wynosi 741,82 proc., podczas gdy rzeczywiście Pyto to... 2333.95 proc.

•    Przyzwyczailiśmy się. że odsetki są podawane w skali roku. Nieuczciwe firmy podają je jednak dla okresu, na który pożyczamy, np. 2 miesiące, ale nie informują o tym klientów (albo ukrywają tę informację, .zapisując ją w skomplikowany sposób, niezrozumiałym językiem).

Pułapki w legalnych umowach

•    Najczęściej prócz niskich odsetek firmy doliczają dodatkowe opłaty, tzw. prowizyjne. Gdy doliczymy je do oprocentowania, oka-że się. że niskie odsetki wcale nie oznaczają, że pożyczka jest tania. UWAGA’ Biorąc pożyczkę, zawsze możesz poprosić o dokument (np. wydruk), na którym będzie podana cala kwota do zwrotu. Wtedy nikt nie będzie mógł żądać od ciebie wyższej spłaty.

NA ZATAJENIE OPŁATY DLA POŚREDNIKA

Klient nie jest informowany, że zawiera umowę z pośrednikiem, a nie z firmą pożyczkową.

Tak dzialają oszuści

• Nie ma tu żadnych haczyków. To po prostu oszustwo, w efekcie musisz zapfacić dodatkową prowizję dla pośrednika. Oddasz więc znacznie większą kwotę niż wynika to z umowy. Aby mieć pewność, że nie pożyczasz od pośredników, sprawdź, czy na umowie są tylko dane tej firmy, od której pożyczasz i czy jest ona wpisana do rejestru Krajowego Nadzoru Finansowego (szczegóły poniżej).

ZANIM PODPISZESZ UMOWĘ

✓    Sprawdź, czy firma została wpisana do rejestru Krajowego Nadzoru Finansowego.

✓    Jeśli firma nie widnieje w rejestrze. nie pożyczaj w niej pieniędzy. Firmy prowadzące dzlałaność pożyczkową bez rejestracji naruszają prawo - na pewno nie są godne zaufania.

✓    Pamiętaj, że sam fakt, że firma jest w rejestrze, nie oznacza jeszcze. że nie stosuje ona kruczków prawnych w umowach.

✓    Dokładnie czytaj wszystkie kopie umowy lub chociaż porównaj ten sam fragment, np. 7 linijka od góry na 3 stronie - jeśli kopia naprawdę jest taka sama, powinny być identyczne.

✓    Gdy wypełniasz wniosek o pożyczkę w intenecie. to firma powinna zadzwonić do ciebie, by potwierdzić wniosek. Jeśli na ekranie pojawi się informacja, że został uznany, i teraz musisz już tylko zadzwonić na podany numer - nie oddzwaniaj. To próba wyłudzenia opłaty za połączenie (patrz ramka po lewej stronie).

✓    Gdy zawarcie umowy pożyczki wymaga podpisania przez ciebie weksla, zrezygnuj z niej, bo jej koszt może okazać się dużo większy. niż wynika z umowy.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!