Filigranowe, figlarne, niekłopotliwe, niekosztowne ani przy kupnie, ani w utrzymaniu. Świnka morska to zwierzątko po prostu idealne. Tym bardziej, że szybko się oswaja i lubi kontakt z opiekunami.

Mają tak czuły słuch, że z daleka słyszą, czy idzie swój, czy obcy. Mój Reksio, kiedy wracam do domu, wita mnie od razu na progu i bardzo się cieszy, że już wróciłem - opowiada Wojciech z Otwocka.  Świnki można nauczyć przychodzić na gwizd lub wołanie po imieniu. Wszystkim się interesują, co może sprawiać nieco kłopotu, bo są gryzoniami i  chętnie wypróbowują swoje zęby. Jeśli wypuszczamy je z klatki, zabezpieczmy kable i kwiaty.

KUPUJEMY ZWIERZĄTKO

Aby kupić świnkę, najlepiej wybrać się do sklepu zoologicznego lub renomowanego hodowcy. Sprawdźmy, czy świnka nie jest osowiała, czy ma czyste futerko i oczy, czy nie cieknie jej z nosa itp. Musimy też podjąć decyzję, czy kupić samca, czy samicę. Osobniki pici męskiej są bardziej czupurne i kiedy dorosną, wydzielają niezbyt przyjemny zapach. O ile nie chce-my ich rozmnażać, trzeba je będzie wykastrować. Samiczki są bardziej kontaktowe i spokojniejsze. Kiedy jednak kupujemy samiczkę, może nas spotkać niespodzianka - może się okazać, że nie kupiliśmy jednej sztuki, ale całą rodzinkę... Świnki morskie mogą zostać matkami, mając zaledwie 4 tygodnie, bo wtedy , osiągają dojrzałość. Samce L - w wieku 2-3 miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na > parkę, powinniśmy kupić f świnki w jednym wieku. Mu-j simy też mieć świadomość, \ że mogą się rozmnażać na-[ wet kilka razy w roku. Gdy i nie mamy ambicji hodowcy, l lepiej zdecydować się na ł dwie samiczki.

' WYGODNE l MIESZKANIE

 Zdaniem niektórych właścicieli świnek akwarium jest F lepsze, bo sianko nie wysypuje się na zewnątrz i świnka nie jest narażona na przeciągi. Renomowani hodowcy radzą wybrać klatkę z ocynkowanymi prętami (lakierowane świnka może obgryzać), drzwiczkami na górze (ułatwią sprzątanie i karmienie świnki) i z boku, przez które świnka będzie mogła sama wchodzić i wychodzić. Klatka powinna stać na podłodze (nie w przeciągu, w miejscu nasłonecznionym ani obok kaloryfera). Do niej należy wstawić domek, by świnka mogła się w nim schować. Jeśli mamy kilka zwierząt, można zamontować w klatce półeczkę, pod którą świnki będą mogły się chować lub na nią wspinać. W klatce powinna się znaleźć niewywrotna miseczka najedzenie, pojnik z wodą i paśnik na sianko. Dno klatki (najlepiej wyjmowane) posypujemy trocinami lub kocim żwirkiem z drewna (wykluczony silikonowy: świnka może się zatruć).

WEGETARIAŃSKIE MENU

Świnka musi mieć stale dostęp do wody i sianka. Karmimy ją 2 razy dziennie, podając jej tzw. pokarm treściwy - ok. 1,5 łyżki dziennie. Świnkowe przysmaki to: kukurydza, pestki słonecznika, orzechy, płatki owsiane i jęczmienne. Do tego dodajemy owoce, głównie gruszki i jabłka (zakazane są owoce pestkowe) oraz warzywa: sałatę, marchew, cykorię i pomidory (ostrożnie z kapustą!). Można czasem przynieść śwince świeżą trawę, pokrzywy lub mlecze.

Twoja Ocena