Dlaczego drzewa gubią liście?
Dlaczego drzewa gubią liście?
Dlaczego drzewa gubią liście? Drzewa gubią liście, żeby przetrwać zimę. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, zmarznięta gleba uniemożliwia roślinom pobieranie wody. Panuje susza zimowa. Gdyby liście zostały zachowane, traciłyby więcej wody, niż roślina mogłaby jej pobrać. W niskiej temperaturze nie pracuje fabryka chemiczna liści. Zimą liście są roślinie zbędne.

Odrzucenie liści to złożony proces. Najpierw roślina wycofuje z liścia wszystkie substancje, które mogą być jeszcze przydatne, takie jak cukry i niektóre składniki mineralne. Zielony barwnik ulega rozkładowi, dzięki czemu ujawniają się niewidoczne do tej pory, obecne w ciałkach zieleni, barwniki czerwone i żółte. Dotychczas maskowane, teraz nadają kolor jesiennym liściom.

Na łodydze, w miejscu gdzie przyrasta ogonek liścia, wytwarza się warstwa ochronna kory. Przypomina to zamykanie przegrody w łodzi podwodnej. W nasadzie ogonka występuje warstwa komórek o cienkich ściankach. Specjalny enzym rozpuszcza część ścianek. Liść trzyma się teraz tylko „na słowo honoru" i najlżejszy podmuch wiatru może go zerwać. Zostaje po nim blizna, a przy niej pączek zimowy, nazywany śpiącym. Z niego na wiosnę rozwinie się nowy liść.

Nie wszystkie rośliny tracą liście na zimę. Liście roślin zimozielonych są sztywne, mają grubą skórkę, często są zredukowane do łusek (jak u żywotnika) czy szpilek (jak u sosny).

Niektóre rośliny zrzucają liście latem. Sosny i świerki pozbywają się wtedy części najstarszych igieł. W krajach tropikalnych drzewa tracą liście w porze suchej, która jest odpowiednikiem naszego lata.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!