Dlaczego noga w kolanie nie zgina się do przodu?
Dlaczego noga w kolanie nie zgina się do przodu?
Kości są ze sobą połączone w dwa sposoby: ruchomy lub nieruchomy. Na przykład kości czaszki (jest ich ponad 20) nie mogą się względem siebie poruszać. Inaczej jest z kolanem, biodrem, ramieniem, łokciem czy palcami - to ruchome połączenia kości. Nazywamy je stawami.

Końcówki kości stykających się w stawie są do siebie dopasowane kształtem, prawie jak puzzle. Otacza je szczelna torebka stawowa. To błona zapobiegająca rozsuwaniu się kości oraz wydostawaniu się na zewnątrz substancji, która „oliwi" stawy - mazi stawowej. Można ją porównać do smaru. Dzięki niej, kości nie trą o siebie, tylko działają jak dobrze naoliwione zawiasy. Wiecie, dlaczego czasami drzwi skrzypią? To proste - brakuje im smaru! Maź stawowa sprawia, że nasze stawy nie skrzypią.

Bardzo często w umocowaniu kości w stawach pomagają więzadła - pęczki włókien łączące jedną kość z drugą. Swoimi końcówkami wrastają w zewnętrzną warstwę kości, dzięki czemu zamocowanie jest naprawdę solidne.

Są różne rodzaje stawów. Każdy umożliwia inny rodzaj ruchu. Staw ramieniowy (znajduje się tam, gdzie ręka styka się z tułowiem) i biodrowy (łączący nogę z tułowiem) należą do stawów kulistych. Pozwalają one na wymachiwanie rękami i nogami we wszystkich kierunkach. Mniejszą ruchliwość umożliwia nam na przykład staw odpowiedzialny za ruchy kciuka. Natomiast stawy zawiasowe, takie jak staw łokciowy i kolanowy, umożliwiają nam ruch tylko w jednej płaszczyźnie. Właśnie dlatego nie uda nam się zgiąć kolana do przodu. Na szczęście taka umiejętność wcale nie jest nam potrzebna.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!