Jak zbudowane jest ludzkie ciało?
Jak zbudowane jest ludzkie ciało?
Ludzkie ciało składa się z miliardów mikroskopijnych komórek zdolnych do autonomicznej egzystencji i reprodukcji. Wewnątrz każdego organizmu znajdują się komórki różniące się budową, kształtem, rozmiarami i funkcją. Wszystkie jednak składają się z jądra komórkowego, w którym znajduje się kwas nukleinowy DNA.

Jądro otacza cytoplazma z zanurzonymi w niej organellami. Najważniejsze z nich to mitochondria. odpowiedzialne za oddychanie komórki i produkcję energii. Galaretowatą cytoplazmę otacza cienka błona komórkowa, która reguluje transportem substancji do i z komórki.

Komórka to podstawowa jednostka tworząca każdy żywy organizm. Budują ją związki organiczne i nieorganiczne oraz woda, która stanowi nawet 95% ciężaru komórki.

Organelle

W cytoplazmie są zawieszone liczne maleńkie ciałka, nazywane organellami. Każde z nich pełni ściśle określoną funkcję. Np. mitochondria odpowiedzialne są za procesy energetyczne; aparat Golgiego pełni funkcje wydzielnicze; rybosomy biorą udział w syntezie białek.

Czym jest kod genetyczny

Obecne w jądrze chromosomy zbudowane są z kwasu DNA. To on zawiera zakodowane informacje dotyczące syntezy białek i procesów regulacji. Komórki płciowe zawierają tylko połowę materiału genetycznego. Gdy plemnik wnika do komórki jajowej, odtwarza się podwójna jego ilość. Dlatego dzieci mają część cech matki i część ojca.

Co to są tkanki?

Tkanka to grupa jednakowych komórek pełniących tę samą funkcję. Np. tkanka nerwowa przewodzi impulsy, a tkanka nabłonkowa pełni funkcję ochronną. Niektóre tkanki, tworzące gruczoły, wydzielają hormony substancje regulujące działanie innych tkanek i narządów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!