Co należy zrobić po kolizji drogowej? Kto zgłasza stłuczkę do ubezpieczyciela? Co potrzebuje od sprawcy kolizji?
Co należy zrobić po kolizji drogowej? Kto zgłasza stłuczkę do ubezpieczyciela? Co potrzebuje od sprawcy kolizji?
Kolizja drogowa może się przytrafić każdemu. Nawet jeśli nie popełnisz żadnego wykroczenia, może zawinić ktoś inny, a ty możesz być w tej sytuacji poszkodowanym. Co zrobić, gdy dojdzie do stłuczki? Jak się zachować? Kolizja drogowa to z całą pewnością dość stresująca sytuacja, w której żaden kierowca nie czuje się komfortowo. Najważniejsze, by nie tracić głowy i postępować racjonalnie, bez względu na to po której stronie leży wina.

Pamiętajmy, że pierwszą rzeczą, którą należy uczynić jest usunięcie pojazdów z drogi tak, by nie blokowały ruchu drogowego. A potem…

Gdy sytuacja jest jasna

Jeśli dla obu stron uczestniczących w kolizji kwestia tego, kto zawinił jest jasna, wszystko powinno pójść sprawnie. Przede wszystkim kierowcy powinni spisać oświadczenie. Dokument powinien zawierać opis sytuacji (data, godzina, miejsce, opis szkody), numery rejestracyjne obu samochodów oraz wyraźnie wskazywać na winowajcę. Niezbędne będą też dane osobowe sprawcy kolizji, kategoria i numer prawa jazdy oraz nazwa organu, który go wydał, a także nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer ubezpieczenia OC i czas trwania polisy. Oświadczenie musi być oczywiście podpisane przez uczestników kolizji. Niektórzy kierowcy wożą ze sobą w samochodzie gotowe szablony takiego dokumentu, co znacznie upraszcza sytuację i gwarantuje, że w razie stłuczki nie zapomnimy o żadnym elemencie oświadczenia.

Gdy nikt nie poczuwa się do winy

Problematyczna sytuacja wcale nie musi być spowodowana niechęcią którejś ze stron do przyznania się do winy. Czasem po prostu trudno jednoznacznie ocenić kto popełnił wykroczenie. W takiej sytuacji zawsze należy wezwać policję, która na podstawie wersji wydarzeń przedstawionych przez uczestników orzeknie o winie któregoś z nich. Po ustaleniu sprawcy policjanci sporządzą notatkę i… nałożą na winnego mandat oraz punkty karne.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Spisane na miejscu zdarzenia oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy, jest jednym z podstawowych dokumentów ,które okażą się niezbędne przy likwidacji szkody. Dlatego też tak ważne, by nie pominąć w nim żadnych istotnych danych. Jeśli jesteśmy stroną poszkodowaną powinniśmy niezwłocznie zatelefonować do firmy, w której jest ubezpieczony pojazd winnego kolizji. Dzwoniąc na infolinię musimy poinformować o tym, co się stało oraz podać odpowiednie dane, w tym numer ubezpieczenia OC sprawcy. Następnie spotykamy się z rzeczoznawcą, który przeprowadza oględziny i na ich podstawie przygotowuje wycenę szkody. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji możemy spodziewać się w ciągu kilkunastu dni.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!