Czym jest karta kredytowa? Rodzaje kart kredytowych.
Czym jest karta kredytowa? Rodzaje kart kredytowych.
Karta kredytowa to karta płatnicza, otrzymywana po przyznaniu przez bank limitu kredytowego. Operacje wykonywane za jej pomocą są rozliczane w ciężar tego limitu. Karta kredytowa umożliwia korzystanie ze środków, których nie posiadasz, oczywiście w ramach przyznanego limitu. Mogą też z niego korzystać inne osoby

Czym jest karta kredytowa?

-    wystarczy poprosić bank o wydanie dodatkowych kart dla współposiadaczy. Jeżeli bank przyzna ci limit wysokości 5000 zł (tzw. limit globalny), a do twojego rachunku wyda dwie karty, będziecie mieć wspólnie do dyspozycji 5000 zł. Niektóre banki umożliwiają ustanowienie indywidualnych limitów dla każdej z wydanych kart

-    łączna kwota tych limitów (zwanych indywidualnymi) musi być równa limitowi globalnemu. Jeżeli limit globalny wynosi 5000 zł, możesz np. ustanowić dla jednej karty limit indywidualny 3000 zł, a dla drugiej 2000 zł.

Rodzaje kart kredytowych

Wiele osób popełnia błąd, sądząc, że wszystkie karty są kartami kredytowymi lub że każda karta wypukła (z wytłoczonymi wypukłymi dany mi) jest kartą kredytową. Karty kredytowe mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe. Bardzo łatwo je odróżnić wystarczy przesunąć dłonią po powierzchni. Jeżeli wyczujesz, wytłoczone dane, możesz z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że masz do czynienia z kartą wypukłą. Jeśli nie wyczujesz tekstu - prawdopodobnie* masz w ręku kartę płaską. Ta ostatnia jest kartą elektroniczną i możesz jej używać w miejscach wyposażonych w terminal. Dzisiaj właściwie wszystkie sklepy, punkty usługowe, stacje benzynowe itd. mają ta kie terminale. Kartą wypukłą możesz płacić w każdym miejscu na święcie (w przypadku płaskiej karty kredytowej nie wszędzie jest to możliwe). Karta wypukła ma jeszcze jedną istotną zaletę - można nią płacić w Internecie (płaska nie daje takiej możliwości).

Na karcie kredytowej powinien być wytłoczony jej numer, data ważności oraz imię i nazwisko posiadacza. Niekiedy banki wydają na życzenie klientów karty kredytowe bez imienia i nazwiska, tzw. preembosowane. Najczęściej ma to miejsce wtedy. gdy oryginalna karta zostanie zgubiona, a ktoś nie ma czasu czekać na nową. Wtłoczenie karty z pełnymi danymi trochę trwa, a kartę preembosowaną otrzymuje się na poczekaniu.

Rabaty

Banki oferują wiele kart umożliwiających korzystanie z programów rabatowych. Na przykład posiadacze karty AutoPlus Banku BP11 otrzymują zwrot 3% wydatków poniesionych na stacjach paliw, a karla Bonus uprawnia do zwrotu 1% wszystkich transakcji. Oczywiście, wybierając kartę, także i tę z programem rabatowym, musisz wnikliwie przestudiować taryfę prowizji i opłat. Zastanów się, gdzie i jakiego rodzaju płatności będziesz dokonywać. Oferta jest tak bogata. że z pewnością znajdziesz dla siebie coś odpowiedniego.

Karty srebrne złote platynowe diamentowe

Limit na karcie zależy od twojej zdolności kredytowej. Może wynosić kilkaset złotych, czasem bywa jednak tak duży, że umożliwia za kup samochodu. Banki oferują karty srebrne, złote, platynowe, diamentowe... Po co te oznaczenia? Między innymi informują o statusie materialnym właściciela, a przy tym dodają mu prestiżu. Dla większości z nas kolor karty nie ma znaczenia, ale w niektórych kręgach wręcz nie wypada się pokazać bez złotej czy platynowej - dotyczy to szczególnie świata biznesu. To swoista wizytówka, dzięki której szef ważnej firmy zyskuje w oczach potencjalnego kontrahenta. Gdyby na biznesowej kolacji płacił zwykłą kartą, mógłby zostać uznany za mało wiarygodnego partnera. Cóż, środowisko biznesmenów rządzi się inni zasadami

Oprócz prestiżu ekskluzywne karty dają też wymierne korzyści, jak dodatkowe ubezpieczenie w podróży, możliwość wypożyczenia luksusowego samochodu, zamówienia wizyty lekarskiej, sprowadzenia autopomocy, atrakcyjne pakiety zniżek w wybranych sieciach sklepów z luksusowymi towarami, zniżki na bilety lotnicze, korzystanie ze specjalnych dworcowych poczekalni dla VIP-6w itd. Jeżeli jednak nie musisz dodawać sobie prestiżu i nie będziesz korzystać z dodatkowych usług, poprzestań na srebrnej karcie. Jest o wiele tańsza od złotej - jej wydanie kosztuje najwyżej kilkadziesiąt złotych a limit kredytowy. może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. By otrzymać srebrną kartę niekiedy wystarczą dochody w wysokości kilkuset złotych.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!