Jak przenieść rachunek do innego banku?
Jak przenieść rachunek do innego banku?
Stałe przywiązanie do jednego banku nie jest dobrym posunięciem w czasach tak dużej konkurencji wśród banków. Rywalizacja pomiędzy nimi sprawia, że prześcigają się one w oferowaniu coraz lepszych warunków dla obecnych i nowych klientów.

Przeniesienie konta do innego banku nie jest sprawą trudną, gdyż od 2010 roku bank, do którego konto przenosimy, jest zobowiązany zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z przeniesieniem konta, na dodatek nie pobierając za to ani grosza. Wystarczy wykonać tylko kilka prostych kroków:

Krok 1

Na początku należy przeanalizować oferty różnych banków, aby wybrać rachunek osobisty, który będzie najbardziej spełniał nasze oczekiwania. Nie trzeba w tym celu udawać się do kilkunastu lub kilkudziesięciu banków, lecz można skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek.

Przeczytaj również: Jak stać się bogatym?

Krok 2

Jeśli dokonamy już wyboru, to należy się w skontaktować z upatrzonym bankiem, by złożyć wniosek i podpisać pełnomocnictwo, które uprawnia bank do zajęcia się formalnościami, związanymi z przenoszeniem konta. Można to zrobić osobiście w oddziale, a także telefonicznie lub poprzez Internet, jeśli instytucja dopuszcza takie możliwości. Przy zgłoszeniu telefonicznym lub internetowym należy pamiętać o wysłaniu dokumentów pocztą w wersji papierowej (choć coraz częściej to banki przysyłają niezbędną dokumentację do klienta poprzez kuriera, gdzie składamy jedynie kilka podpisów i gotowe).

Krok 3

Po przekazaniu wniosku i pełnomocnictwa nowy bank zajmuje się wszelkimi formalnościami, takimi jak przeniesienie rachunku wraz z ustawieniami, poinformowanie pracodawcy, Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także innych instytucji, które wskaże klient. Należy pamiętać, że przeniesienie rachunku wiąże się ze zmianą numeru konta bankowego. Jednocześnie złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z likwidacją poprzedniego rachunku.

Przeczytaj również: Czy warto kupować na raty 0%?

Krok 4

Cały proces przeniesienia rachunku powinien zajęć około 7 dni, jednak banki często wydłużają go nawet do trzech tygodni. Proces ten może zostać także zablokowany w momencie, gdy w starym banku pozostały jakieś nieuregulowane sprawy, takie jak blokada środków czy nierozliczone transakcje. Dlatego starajmy się pamiętać, by przed podjęciem decyzji o przeniesieniu konta do innego banku i rozpoczęciem całego procesu, wcześniej te sprawy uregulować.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!