Jak skutecznie wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Jak skutecznie wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Oddziały banków i innych instytucji finansowych na dobre wkomponowały się w pejzaż polskich miast i miasteczek. Kolorowe szyldy i neony kuszą, aby to właśnie tam założyć konto czy udać się po pożyczkę. Światowi gracze oraz polskie instytucje finansowe — jak w tym wszystkim się poruszać i wybrać najlepszą ofertę, z której będziemy zadowoleni przez długi czas? ich?

A może warto, wybierając konta oszczędnościowe, nie przywiązywać się do raz obranej drogi i szukać korzystniejszych ofert? Korzystniejszych, czyli jak

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego

Za główny atrybut konta oszczędnościowego uważa się wysokość oprocentowania. Stąd też przeglądając oferty w oddziałach czy w Internecie, bacznie zwraca się przede wszystkim na proponowane przez bankowców stawki. Oczywiście dziś, gdy niebezpiecznie zbliżyliśmy się do deflacji, każda oferta powyżej progu inflacji będzie lepsza niż trzymanie pieniędzy w wersalce czy w skarpecie. Jak się okazuje, można przebierać w wysokości oprocentowania — nie będą to spore różnice, ale w przypadku większych kwot mogą stać się znaczącymi. Należy uważać na pułapki, gdyż może się okazać, iż najbardziej korzystna finansowo oferta (najwyższe oprocentowanie) będzie wiązać się z wieloma ograniczeniami. Wysokie oprocentowanie, jakie widnieje na główniej stronie folderu reklamowego, to tylko wabik, gdyż po dalszej lekturze oferty można zauważyć, że trwa on przez krótki czas, zaś później drastyczne spada, by w bilansie rocznym nie odbiegać na plus od ofert na pozór mniej korzystnych. Przydadzą się i umiejętność czytania ze zrozumieniem, i kalkulator w telefonie.

Kapitalizacja odsetek

Przy podobnym lub takim samym oprocentowaniu konta oszczędnościowego (wybierając lokaty bankowe także należy zwrócić uwagę na ten aspekt), ważnym czynnikiem wpływającym na realną wartość będzie kapitalizacja odsetek. Trzeba więc zwrócić uwagę, jak często kapitalizowane są nasze środki — tydzień, miesiąc, kwartał, półrocze czy rok. Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym większa ilość pieniędzy na koncie.

Nie tylko lokalizacja

Często wciąż do głównych czynników wpływających na wybór oferty bankowej zalicza się lokalizację. Teraz, gdy w niemal każdym miasteczku można znaleźć konkurujące ze sobą placówki, powoli traci na znaczeniu, ale wciąż dla wielu osób (zwłaszcza ze starszego pokolenia) jest gwarancją bezpieczeństwa. Dla młodszych ma to mniejsze znaczenie, zwłaszcza gdy nie boją się korzystać z bankowości internetowej. Tabela opłat i prowizji — to ważna lektura przy wyborze konta — wysokość opłat za prowadzenie rachunku, koszt wydania i utrzymywania karty, liczba bezpłatnych bankomatów, koszt przelewu drogą tradycyjną czy internetową.

Nie trzeba być specjalistą od finansów, żeby wybrać optymalny produkt bankowy. Trzeba tylko znać swoje oczekiwania. Każdy wybór będzie lepszy niż ciułanie gotówki na dnie szafy.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!