Jak sprawdzić wiarygodność ofert kredytowych lub pożyczkowych?
Jak sprawdzić wiarygodność ofert kredytowych lub pożyczkowych?
Nie ma dnia ani godziny, byśmy nie słyszeli w radiu, lub nie oglądali w TV, albo czytali w gazetach, czasopismach, czy jeszcze innych środkach masowego przekazu, reklam kredytowych. Banki licytują się nawzajem, coraz to nowszymi ofertami. Jeden oferuje kredyt bez marży, drugi bez prowizji, a jeszcze inny chwali się niskim oprocentowaniem.

Jak sprawdzić wiarygodność ofert kredytowych lub pożyczkowych?

 Każdy z nich ma być ten najtańszy, byle tylko pozyskać klienta na którym się da choć trochę zarobić. Kadżdy z nas wie, nawet ten który szuka kredytu, że gdzieś tam są jakieś ukryte kruczki i tak naprawdę to każda oferta jest droższa od tego, co niby jest oferowane. Jak sprawdzić jednak taką ofertę, jak ją obliczyć by w ten sam sposób obliczyć inną i dokonać porównania, który z nich rzeczywiście jest tańszy i o ile?

Każdy kredyt można obliczyć pod względem oprocentowania rzeczywistego i nie tylko. Pan Wojciech Sawickie zatrwożył prostotą i dokładnością w obliczeniach nie jednego wysoce wykształconego  finansistę, bankowca albo i profesora nauk ekonomicznych. Każdy, kto nauczył się choć trochę liczyć jest w stanie sprawdzić wiarygodność ofert, jakie serwują nam reklamy bankowe i para bankowe.

Tak obliczymy oprocentowanie w stosunku rocznym dla pożyczki, którą zamierzamy spłacić jednorazowo! (Tragedia ta dotyczy to najczęściej pożyczek poza bankowych).
% (oprocentowanie pożyczki w stosunku rocznym) = 1200 x Odsetki : Kredyt x Miesiące

Tak obliczymy sumę należnych odsetek od kredytu przy ratach malejących!
Kredyt x oprocentowanie x (ilość rat + 1) : 2400 = Należne Odsetki (zł)
Autor wzorów podkreśla, że przez Kredyt należy rozumieć podaną przez Bank pełną jego kwotę, łącznie z dopłatami (ale bez odsetek), przewidzianą do spłat miesięcznych.

Tak natomiast obliczymy rzeczywiste oprocentowanie kredytu!
Koszt kredytu x 2400 : Gotówka x (ilość rat + 1 ) = Procent rzeczywisty (%)
Podkreślić należy, że Koszt kredytu to różnica pomiędzy kwotą otrzymaną (gotówka!), a całą żądaną przez bank. Gotówka, to kwota otrzymana do ręki (po potrąceniach i opłatach np. prowizji). Wynik z tego obliczenia pokazuje nam faktyczne kredytowe oprocentowanie całej pożyczki, obliczone do jedynie słusznych rat malejących. (Jeżeli opłaty są potrącane z kredytu, to obliczony procent będzie stanowił jedynie wartość umowną, podobnie jak w RRSO). Podstawiając w miejsce Kosztu same odsetki, a jako Gotówkę przyjmując kredyt, obliczamy jego oprocentowanie.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!