Negocjacja marży kredytu – kiedy możesz się o to starać?
Negocjacja marży kredytu – kiedy możesz się o to starać?
Każdy bank udzielający kredytu indywidualnie ustala wysokość marży. Jest ona zależna od kwoty kredytu, oceny wiarygodności kredytobiorcy, wkładu własnego i korzystania z dodatkowych ofert. Warto negocjować, dlatego że nawet nieznaczna obniżka w dłuższej perspektywie wpływa na zminimalizowanie całkowitego kosztu zobowiązania. Jakie należy spełniać wymogi, by móc przystąpić do zmagań o zmniejszenie marży?

Wysoki wkład własny

Łatwiej rozmawiać z bankiem o ewentualnym obniżeniu marży, gdy dysponujmy wkładem własnym wyższym niż wymagany. Gwarantuje on instytucji finansowej mniejsze ryzyko, przez co stajemy się lepszymi klientami. Najkorzystniejsze oferty zarezerwowano dla osób mogących pochwalić się 20-30-procentowym wkładem własnym.

Wzorowy klient

Negocjacje rozpoczyna się wyłącznie w przypadku, gdy przekonamy bank o naszej nienagannej historii kredytowej. Klienci wzbudzający zaufanie nie będą podejrzewani o zaniechanie spłaty zobowiązań w przyszłości. Na ocenę wiarygodności kredytobiorcy składa się dokumentacja dotycząca regulowania płatności, rodzaj zatrudnienia, sytuacja materialna oraz to, jak przebiegała jego dotychczasowa współpraca z bankiem. Instytucja udzielająca kredytu ponosi określone ryzyko. Stopień ryzyka kredytodawcy zależy od indywidualnych cech kredytobiorcy. Banki w zależności od nich kwalifikują klientów do określonej grupy ryzyka. Dla  nich z kolei ustalono odgórnie stawki marży. Jeżeli klient trafi do najniższej grupy ryzyka, może się spodziewać korzystniejszej marży.

Bycie klientem banku

Wymóg nieobowiązkowy, ale mile widziany. Instytucje finansowe wydają się być przychylniej nastawione do znanych i sprawdzonych klientów. Negocjację opłacalnych warunków ułatwi zaprezentowanie przykładów terminowych spłat wcześniejszych zobowiązań.

Brak presji czasu

Jeżeli doradca kredytowy zauważy, że zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu kredytu, trudniejsze okaże się uzyskanie ewentualnych korzyści. Warto pamiętać, że negocjacje dotyczące marży trwają nawet kilka dni, warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie okazywać, że działamy w pośpiechu.

Wysokość kredytu i wysokość dochodów

Te czynniki wyznaczają potencjalny zysk banku. Im więcej zarabiamy i im mniejszy udział w naszej pensji stanowi przyszła rata kredytu, tym lepiej prezentujemy się w oczach osoby decydującej o wysokości marży.

Przeznaczenie kredytu

W przypadku kredytów hipotecznych najniższe marże leżą w zasięgu kredytów mieszkaniowych. Dużo wyższe wiążą się ze spłatą kredytu konsolidacyjnego i pożyczek hipotecznych.

Dodatkowe produkty

Aby uzyskać niższą marżę, warto zdecydować się na kupno ubezpieczenia, założenie konta internetowego, lokaty bankowej czy funduszu inwestycyjnego. Większość banków uwzględnia procedury obniżenia marży w sytuacji skumulowania kilku ofert. Niestety rezygnacja z dodatkowych produktów niekiedy wiąże się z powrotem wcześniejszej wysokości zobowiązania. Po spełnieniu powyższych kryteriów zyskamy silną pozycję negocjacyjną. Nie obawiajmy się długotrwałych rozmów o wysokości marży i ewentualnych sprawdzianów zdolności kredytowej. Warto wykazać się determinacją i rozwagą. Wówczas możemy zaoszczędzić spore sumy pieniędzy i wspomóc domowy budżet.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!