Nowy samochód bez gotówki? Kredyt samochodowy, pożyczka, leasing a może wynajem?
Nowy samochód bez gotówki? Kredyt samochodowy, pożyczka, leasing a może wynajem?
Wbrew ogólnym statystykom, Polacy niechętnie kupują nowe samochody. O wiele chętniej interesujemy się samochodami używanymi – ofertami poleasingowymi czy samochodami sprowadzanymi zza granicy. Powód? Nadal wysoka kwota samochodu, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Rozwiązanie? Auto na abonament, które nie stanowi tak dużego obciążenia dla domowego budżetu, a często jest tańsze niż miesięczna rata kredytu.

O tym, że Polacy uwielbiają motoryzację świadczy ilość samochodów, jakie kupujemy. Co prawda większość z nich to pojazdy używane, stąd też ich większa rotacja. Zakup nowego samochodu to często inwestycja porównywalna z zakupem mieszkania, i nie każdy chce lub może sobie na nią pozwolić. Często wybieramy pojazdy używane, z historią jednak nadal w dobrym stanie technicznym. Samochody używane kuszą niższą ceną, jednak w skali roku może okazać się, że wybór samochodu używanego to początek kosztownej przygody. Nie bez powodu nowe samochody z salonu cieszą się sporą popularnością, głównie z uwagi na bezawaryjność i brak konieczności przeprowadzania kosztownych napraw przez cały okres trwania gwarancji na samochód. Jak więc uchronić swój portfel przed nieoczekiwanymi wydatkami, a przy tym cieszyć się nowym autem?

Finansowanie samochodu

Podjęcie decyzji o zakupie nowego auta zazwyczaj wiąże się z podjęciem decyzji o finansowaniu zewnętrznym. Niewiele jest osób, które skrupulatnie odkładają pieniądze na zakup nowego auta za gotówkę. Większość decyduje się na zakup samochodu w oparciu o popularny kredyt samochodowy. Problem zaczyna się, jeśli nie uzyskamy takiego dofinansowania dla naszej inwestycji. Czy mamy jeszcze jakieś możliwości?

Kupno samochodów można sfinansować na wiele różnych sposobów. Alternatywą dla gotówki czy kredytu samochodowego jest pożyczka na auto, leasing konsumencki dla osób prywatnych lub leasing finansowy dla firm, a także coraz popularniejszy wynajem długoterminowy.

Każda z tych form finansowania posiada swoje wady i zalety, dlatego warto poznać wszystkie możliwości i wybrać formę, która dla nas jako dla konsumentów (prywatnych czy biznesowych) okaże się najlepsza formą na zakup nowego samochodu.

Zakup samochodu za gotówkę

Choć nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę, nie oznacza, że zainteresowanych taką formą finansowania nowego auta nie brakuje. Do zalet tej formy zaliczyć możemy przede wszystkim stosunkowo prosty proces zakupu. Brak dodatkowych formalności, przyspiesza proces nabycia samochodu. W przypadku samochodu za gotówkę sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży lub wystawienia faktury VAT w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą.

Wadą zakupu samochodu za gotówkę jest inwestycja sporej części oszczędności w jeden przedmiot. Gotówkę można zainwestować w inne środki, które w perspektywie czasu mogłyby zaowocować zwiększeniem majątku. Dla osób, które posiadają własną firmę, gotówkę moglibyśmy zainwestować w rozwój firmy czy realizację zaplanowanych projektów. Ponadto, gotówka firmowa to pewnego rodzaju poduszka bezpieczeństwa, która warto posiadać.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy należy do zewnętrznego sposobu finansowania. Kredyt stanowi zobowiązanie finansowane jakie udzielane jest klientowi na podstawie ustawy Prawo bankowe, gdzie zabezpieczeniem inwestycji jest sam pojazd. W praktyce oznacza to, że podejmując kredyt samochodowy otrzymujemy od banku gotówkę na zakup konkretnego pojazdu, który stanowi dla inwestora zabezpieczenie majątkowe. W przypadku braku spłaty rat kredytu bank może objąć samochód zastawem. Bank zabezpieczając własne interesy często stawia wymóg wpisu banku do dowodu rejestracyjnego czy ustanowienia przez klienta cesji praw z polisy ubezpieczeniowej pojazdu.

Kredyt samochodowy to także szereg formalności weryfikacyjnych, po których może okazać się, że nasze podanie o kredyt zostanie odrzucone.

Kto może liczyć na kredyt samochodowy?

Nie każdy ma szansę otrzymać kredyt samochodowy. Po wstępnej analizie wiarygodności kredytowej klienta szansę na kredyt mają osoby, posiadające zdolność kredytową, a także pozytywną historię kredytową w BIK. Problem z uzyskaniem kredytu samochodowego mogą mieć osoby, które nie posiadają historii kredytowej. O kredyt samochodowy mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie, które posiadają pełną zdolność prawną. Warunkiem przydzielenia kredytu jest także złożenie kompletu dokumentów, wśród których nie powinno zabraknąć zaświadczenia o dochodach, jak i informacji o samochodzie, jakim ma zostać objęty zakup.

Ile zapłacimy za samochód na kredyt?

Samochód na kredyt może okazać się średnio opłacalny. miesięczna rata zobowiązań, poza rozliczeniem samej opłaty za samochód zostanie podniesiona o koszty bankowe, takie jak: odsetki kredytowe,prowizje za okres kredytowania, składki ubezpieczenia dodatkowego narzucone przez banki, czy rozłożenie na raty opłat związanych z samym rozpatrzeniem wniosku kredytowego. Opłaty manipulacyjne, przez które miesięczna rata kredytu wzrasta często okazują się mało atrakcyjne w perspektywie pozostałych form finansowania samochodu.

Co zamiast kredytu?

Pożyczka na samochód od firmy pozabankowej to także forma, którą rozważa wiele osób. W odróżnieniu od kredytu samochodowego, który jest celową formą finansowania (za pieniądze otrzymane w ramach kredytu samochodowego możemy nabyć jedynie pojazd objęty umową kredytową), środki uzyskane w ramach pożyczki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Dużą zaletą pozyskania pożyczki jest o wiele łatwiejszy proces weryfikacji. Wiele firm pozabankowych oferuje bezpłatne pożyczki dla osób, które są nowymi klientami, jednak maksymalna kwota pożyczki nie przekracza kilku tysięcy. Wadą w przypadku pożyczki może być jej wysokie oprocentowanie, co w konsekwencji może okazać się mniej korzystne niż kredyt, choć bardziej dostępne w przypadku osób, które posiadają trudności z uzyskaniem pozytywnej opinii kredytowej.

Kiedy kredyt i pożyczka to za mało

Coraz popularniejsza formą finansowania zewnętrznego samochodów jest leasing. Co warto zaznaczyć, popularność leasingu wzrasta wśród świadomych klientów prywatnych. Leasing konsumencki, z którego mogą skorzystać osoby prywatne niejednokrotnie stanowi ciekawszą formę sfinansowania nowego pojazdu, która w ogólnym rozrachunku może być nawet o kilkanaście procent niższa, niż rata kredytu. Leasing to atrakcyjna forma finansowania, z której chętnie korzystają firmy. Leasingować możemy nie tylko pojazdy, ale także elementy wyposażenia biura, maszyny czy pojazdy specjalistyczne.

Jak działa leasing?

Leasing samochodu dla firm czy osób prywatnych działa podobnie. Przedmiot leasingu nabywamy na podstawie umowy od leasingodawcy, który do końca trwania umowy jest prawnym właścicielem pojazdu. Pod koniec umowy leasingowej mamy prawo do wykupu pojazdu, z którego korzystaliśmy za kwotę adekwatną do stanu pojazdu- wieku, przebiegu, historii serwisowej itd. W praktyce nabywamy samochód na podstawie umowy leasingowej i użytkujemy go według zasad zawartych w umowie. Wysokość raty zależy od wartości pojazdu, długości umowy oraz warunków jej sporządzenia, a także warunków eksploatacyjnych ujętych w ramach użytkowania pojazdu.

B2B a leasing

W przypadku firm, leasing oferuje kilka wariantów rozliczenia, jakim jest m.in. leasing finansowy czy operacyjny. Obie formy leasingu posiadają inny profil rozliczenia podatku VAT, dlatego decydując się na auto w leasingu warto rozważyć obie opcje.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!