PKO BP: jak cofnąć przelew?
PKO BP: jak cofnąć przelew?
Przelew zlecamy w przypadku płatności za usługi, rachunki, towary zakupione w sklepach internetowych. Aby dokonać tego typu przekazu, musimy wpisać dane odbiorcy i oraz jego numer konta. Zważywszy na ilość cyfr w numerze konta, istnieje ryzyko pomyłki, poprzez którą przelane środki mogą nie trafić na właściwy rachunek.

Czy istnieje możliwość wycofania przelewu z konta w PKO BP?

Do najczęstszych przyczyn wykonania błędnego przelewu zaliczymy nieprawidłowe wpisanie numeru rachunku bankowego, błędne dane odbiorcy lub niewłaściwą kwotę przelewu.

Błędne dane lub błędna kwota przelewu

Najmniej znaczącą pomyłką jest podanie w przelewie błędnych danych odbiorcy. Dla banku wykonującego przelew najważniejszy jest numer rachunku adresata. W sytuacji, gdy podamy błędne dane osoby, której chcemy przekazać pieniądze, ale wpiszemy właściwy numer rachunku, wtedy przelewane środki trafią na prawidłowe konto.

Niestety nieco dotkliwiej odczuje nadawca przelewu pomyłkę w przelewanej kwocie, ponieważ bank zrealizuje przelew w kwocie podanej na przekazie. Zanim wyślemy przelew, pamiętajmy zawsze o dokładnym sprawdzeniu wszystkich wpisanych w formularzu danych, łączenie z kwotą. W przypadku, gdy szybko zorientujemy się o własnej pomyłce, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zatrzymania transferu pieniędzy. Pamiętajmy, iż bank nie zrealizuje przelewu, jeśli podana w przekazie kwota jest wyższa niż zgromadzone na koncie środki (o ile nie korzystamy z limitu kredytowego w koncie).

Błędny numer konta

W najgorszej sytuacji znajdziemy się, wykonując przelew na błędnie podany numer konta. Banki posiadają odpowiednie zabezpieczenia, których celem jest wyeliminowanie tego typu pomyłek. Służy do tego system obsługujący detaliczne rozliczenia międzybankowe w Polsce – 26 cyfr Elixir. Błędne wpisanie konfiguracji cyfr sprawi, że liczba kontrolna całego numeru nie będzie się zgadzać. Może się zdarzyć, że podane przez nas w przelewie konto nie istnieje i wtedy przelew nie zostanie zrealizowany.

Anulowanie błędnego przelewu

Gdy popełnimy pomyłkę w numerze konta, a pomimo to przelew zostanie wysłany przez bank (bo np. zamiast numeru rachunku operatora telekomunikacyjnego przepisaliśmy przez nieuwagę numer konta gazowni), powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem. W przypadku szybkiego działania istnieje spora szansa, że uda nam się cofnąć błędny przelew. Taka możliwość istnieje w czasie, gdy nasz przelew jest na poziomie serwisu trakcyjnego, czyli pieniądze „nie wyszły” jeszcze z banku. By móc anulować przelew, powinniśmy sprawdzić, w jakich godzinach nasz bank realizuje przelewy wychodzące. W PKO BP sesje wychodzące są księgowane w godzinach:

  • 8.00,
  • 11.45 i
  • 14.30.

Za anulowanie omyłkowego przelewu bank może pobrać opłatę (zależnie od aktualnego cennika). Jest to związane z dodatkową pracy instytucji. Opłata za taką usługę zwykle wynosi od 60 do 120 zł.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!