Szybka pożyczka – wygoda czy niepotrzebne ryzyko?
Szybka pożyczka – wygoda czy niepotrzebne ryzyko?
Korzystanie z szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek, to nierzadko jedyne możliwe rozwiązanie pozwalające na realizacje marzeń lub sfinansowanie pilnych wydatków. Rygorystyczna polityka kredytowa podmiotów bankowych dyskwalifikuje wielu klientów już na starcie i zmusza ich do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania.

Korzystają na tym firmy pożyczkowe, które cechują się znacznie bardziej elastycznym podejściem i wyrozumiałością. Czy korzystanie z ich ofert to rozsądne działanie?

Zalety szybkich pożyczek gotówkowych

Wbrew pozorom szybkie pożyczki mają wiele zalet i to głównie one stanowią o ich ogromnej popularności w Polsce. Po pierwsze, pożyczki tego typu są powszechnie dostępne – można je zaciągnąć odwiedzając biuro firmy, składając wniosek przez Internet, telefon czy nawet SMS. Nie jest to wprawdzie nic nadzwyczajnego, gdyż banki wykorzystują identyczne kanały sprzedaży, jednak przewaga firm pożyczkowych wynika z ograniczonych do minimum formalności, uproszczonych procedur akceptacji wniosków pożyczkowych oraz wręcz natychmiastowego udostępniania klientowi gotówki. O ile banki wymagają zwykle dostarczenia dużej ilości dokumentów, potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów i historię zatrudnienia, o tyle większości tzw. parabanków w zupełności wystarcza dowód osobisty. Co więcej, istotnie uproszczone jest ubieganie się o kolejną pożyczkę, gdyż zwykle do jej zaciągnięcia wystarczy umowa, która zawierana była w przeszłości.

Uproszczona procedura akceptacji wniosków wynika w znacznym stopniu z faktu, iż wiele firm pożyczkowych nie sprawdza klientów w BIK i innych bazach danych. Nie jest to zasadą, jednak niewątpliwie dla osób z niekorzystną przeszłością kredytową pożyczka bez BIK jest skutecznym sposobem na uzyskanie niezbędnego finansowania.

Atutami szybkich pożyczek gotówkowych są ponadto krótkie terminy spłaty, a co za tym idzie brak konieczności rozkładania pożyczonej kwoty na raty, a także możliwość ubiegania się o naprawdę niewielkie sumy. W bankach minimalna kwota kredytu jest zwykle ustalona na poziomie kilkuset złotych, w firmach pożyczkowych nawet pożyczenie kilkudziesięciu złotych nie stanowi problemu. Duża konkurencja na rynku szybkich pożyczek zmusza firmy do nieustannej walki o klienta i oferowania coraz bardziej atrakcyjnych produktów. W efekcie na rynku pojawia się wiele promocyjnych pożyczek, których zaciągnięcie nie wiąże się z żądnymi kosztami, a także dostępnych jest kilka produktów innowacyjnych – np. niezwykle wygodny, oferowany przez Euroloan limit kredytowy. Stanowi on ciekawą alternatywę dla wszystkich tych, którzy stosunkowo często korzystają z obcego finansowania, jednak chcieliby do minimum ograniczyć formalności i nieustanne składanie nowych wniosków.

Szybka pożyczka czyli ponadprzeciętne koszty?

Znacznie większe ryzyko leżące po stronie pożyczkodawcy naturalnie znajduje odzwierciedlenie w wysokości rzeczywistego oprocentowania pożyczki. Jest ono wyższe aniżeli oprocentowanie proponowane przez banki, aczkolwiek różnica ta nie musi być horrendalna. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które proponują naprawdę atrakcyjne warunki, stąd niezwykle istotna jest dokładna ich analiza i szczegółowe przestudiowanie tabeli opłat i prowizji. Z reguły wszystkie niezbędne informacje tyczące się kosztów finansowania znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych podmiotów. Przed skorzystaniem z oferty dobrze jest również dokładnie przeczytać wzór umowy pożyczki i upewnić się, że nie zawiera on żadnych niejasności i niekorzystnych z perspektywy klienta zapisów. Działanie takie niewątpliwie uchroni przed zawarciem niekorzystnej umowy i poważnymi problemami finansowymi, które mogą być jej skutkiem.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!