W jakich sytuacjach zyskujesz, a w jakich tracisz posiadając konto za granicą?
Polacy mogą zakładać konta bankowe w większości rozwiniętych krajów świata. Przed decyzją o skorzystaniu z oferty zagranicznych banków, warto policzyć, czy posiadanie takiego konta jest opłacalne.

Polskie prawo zezwala Polakom na zakładanie rachunków bankowych w większości rozwiniętych krajów świata. Nie trzeba ubiegać się o żadne pozwolenia ani zgody, nie trzeba także zgłaszać faktu założenia konta żadnym polskim urzędom. W praktyce konieczne jest tylko spełnienie wymogów stawianych przez lokalne prawo w kraju, w którym chcesz założyć konto. Często banki wymagają potwierdzenia posiadania adresu w danym kraju lub numeru identyfikacji podatkowej. W związku z tym założenie konta nie powinno być dla ciebie problemem, zwłaszcza wówczas, gdy zamierzasz wyjechać na dłużej na studia zagraniczne lub do pracy. Po powrocie do kraju możesz nadal z twojego konta korzystać.

Założenie konta w banku zagranicznym bez wyjeżdżania z Polski jest trudniejsze. Jeśli nawet uda się znaleźć bank nie wymagający zagranicznego adresu, to niezbędna może się okazać wizyta w oddziale, nawet jeśli bank jest tylko internetowy. W ostatnim czasie niektóre banki zagraniczne wychodzą bardziej naprzeciw polskich klientów. W Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie pojawiło się wielu Polaków w związku z migracją zarobkową, niektóre banki umożliwiły zakładanie konta bez konieczności potwierdzania adresu. Coraz częściej można także liczyć na obsługę w języku polskim.

Trzeba jednak podkreślić, że posiadanie konta zagranicznego w celu korzystania z niego w Polsce jest zwykle nieopłacalne. Przelewy transgraniczne są wciąż znacznie droższe niż krajowe, zaś za wypłacanie w Polsce z bankomatów gotówki zgromadzonej na twoim rachunku bankowym zapłacisz stosunkowo wysokie prowizje. Płacenie kartą płatniczą banku zagranicznego za zakupy w Polsce wiąże się ponadto z kosztami przeliczania walut przez zagraniczny bank. Jeśli zatem mieszkasz w Polsce i rzadko podróżujesz za granicę, zakładanie konta w banku zagranicznym jest dla ciebie raczej nieopłacalne.

Inaczej wygląda sytuacja gdy często bywasz za granicą w związku ze studiami, pracą lub działalnością gospodarczą albo gdy dokonujesz wielu płatności do kontrahentów w innym kraju. Wówczas konto w banku zagranicznym może być uzasadnione ekonomicznie. Konto zagraniczne może być także przydatne, jeśli zamierzasz inwestować pieniądze na zagranicznych rynkach finansowych, choć coraz częściej można to robić korzystając z pośrednictwa podmiotów działających w Polsce – np. kupować jednostki uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych oferowane polskim klientom w Polsce w złotych. Decyzję o otwarciu konta bankowego za granicą powinieneś dokładnie przemyśleć pod kontem opłacalności i twoich potrzeb.

Przeczytaj również:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!