Imperium majów - najważniejsze informacje
Imperium majów - najważniejsze informacje
Indianie z plemienia Majów stworzyli rozległe imperium Iw dżunglach Ameryki Środkowej (m.in. na terenach dzisiejszego Meksyku, Gwatemali i Hondurasu). Apogeum swojej świetności osiągnęło ono w latach 300-800, w ciągu następnych dwóch wieków podupadło, a w końcu zostało opanowane przez Tolteków.

Jakie stroje nosili Majowie?

Mężczyźni nosili przepaski na biodrach. Kiedy było chłodno, wkładali strój zwany manta. Nosili też nakrycia głowy, ozdobione piórami ptaków (np. kwezala). Im ważniejsza była osoba, tym większe nosiła nakrycie głowy! Kobiety i ubierały się w suknie przypominające koszule.

Kto rządzi! u Majów?

Każde miasto-państwo Majów miało własną rodzinę królewską. Panował wojowniczy król-bóg, który prowadził swych poddanych na wojnę. Następni w hierarchii byli arystokraci, wojownicy i kapłani, potem rzemieślnicy i kupcy, a na samym dole drabiny społecznej znajdowali się chłopi i wyrobnicy Majowie czcili jaguara; szlachetnie urodzeni wojownicy nosili stroje oraz nakrycia głowy ze skóry tego zwierzęcia. Byli przekonani, że dzięki temu będą tak groźni i dzielni w walce jak jaguar.

Jak wyglądały miasta Majów?

Majowie byli pierwszym ludem Ameryki, który budował duże miasta. W miastach tych, położonych głęboko w dżungli, było wiele olbrzymich piramid, świątyń i pałaców, wzniesionych z miejscowego wapienia. Ściany tych budowli były pokryte gipsem i czasem pomalowane na czerwono. Kolor ten, ze względów religijnych, miał szczególne znaczenie dla Majów. Ściany ozdabiano niekiedy malowidłami przedstawiającymi bogów i hieroglifami.

Czy Majowie wznosili piramidy?

 Majowie budowali olbrzymie piramidy schodkowe, na szczycie których znajdowały się świątynie i obserwatoria astronomiczne. El Castillo, główna piramida w mieście Chichen Itza, miała z czterech stron schody, liczące po 91 stopni. Łącznie ze stopniem prowadzącym do wejścia świątyni było ich 365 tyle, ile dni w roku.

Czy Majowie grali w piłkę?

Majowie grali w piłkę - gra miała znaczenie religijne i nazywała się pok-a-tok lub pełota. Gracze, którzy nosili specjalne bandaże, aby uniknąć zranienia, podawali sobie nawzajem twardą, gumową piłkę, używając w tym celu łokci, bioder i ud. Mecz wygrywała ta drużyna, która jako pierwsza przerzuciła piłkę przez kamienny pierścień na murze.

Czy Majowie badali gwiazdy?

 Majowie byli doświadczonymi astronomami i prowadzili obserwacje Księżyca, gwiazd i planet. Byli tez uzdolnionymi matematykami, mieli skomplikowany kalendarz do liczenia dni i lat. Wykorzystywali swą wiedzę do przewidywania szczególnych wydarzeń, np. zaćmienia Słońca.

Jakich bogów czcili Majowie?

Majowie mieli ponad 150 bogów. Najważniejszy z nich byt bóg słońca, który zszedł do podziemnego świata w czasie zachodu słońca i stał się bogiem jaguarem. Majowie składali swoim bogom w ofierze wziętych do niewoli wrogów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!