Pierwsze ludy czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o pierwotnych ludach.
Ludy pierwotne mieszkały w jaskiniach i szałasach. Poszukując pożywienia, przemieszczały się z miejsca na miejsce. Około 8 tysięcy lat p.n.e. ludzie zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Ci pierwsi rolnicy prowadzili osiadły tryb życia i zakładali małe wioski, które później rozrastały się i zamieniały się w miasta.

Kto malował w jaskiniach?

W Europie odnaleziono ponad 100 malowideł w jaskiniach; niektóre z nich datuje się na ok. 25 tysięcy lat p.n.e. W Afryce i Australii znaleziono natomiast malowidła na skatach. Namalowali je ludzie pierwotni, którzy przy użyciu naturalnych barwników przedstawiali zwierzęta i sceny z polowań

Jakich bogów czcili ludzie pierwotni?

Pierwsi mieszkańcy osad budowali świątynie, ale niewiele wiadomo na temat bogów, których czcili. Ta figurka gliniana, znaleziona w bogato zdobionej świątyni w Catal Huyuk, mogła przedstawiać boginię-matkę.

Jakie było największe miasto starożytne?

Największe znane miasto starożytne to Cetal Huyuk, leżące na terenie dzisiejszej Turcji. Do roku 6250 p.n.e. mieszkało tam ponad 6 tys. ludzi. Domy, zbudowane z glinianych niewypalonych cegieł, były jednopiętrowe i nie miały drzwi. Żeby wejść do środka, mieszkańcy musieli wspinać się po drabinie do otworu w dachu.

Na co polowali pierwsi ludzie?

Ludzie z epoki kamiennej polowali na dzikie zwierzęta, którymi się żywili. Jednym z największych zwierząt, na które polowali, był mamut, prehistoryczny słoń. Żadna część ciała  zwierzęcia nie mogła się zmarnować - mięsa wystarczało dla gromady ludzi na kilka tygodni, z futra robiono namioty i ubrania, a z kłów i kości budowano chaty i wyrabiano biżuterię.

Co jedli ludzie pierwotni?

Mieszkańcy Catal Huyuk jedli mięso, owoce (np. jabłka i orzechy) oraz jarzyny. Świetnie wykorzystywali palmy daktylowe - owoce zjadali, pień służył im jako budulec, a z liści robili dachy domów lub pletli z nich sznury, maty i sandały.

Czy ludzie pierwotni hodowali zwierzęta?

Ludzie oswoili wilki już 10 tys. lat p.n.e. Te wilki były pierwszymi udomowionymi psami, których używano do pilnowania innych zwierząt domowych. Z czasem nasi przodkowie udomowili też dzikie owce, kozy, krowy i świnie.

Jak wyglądały pierwsze wsie?

 Pierwsze w Europie wsie były to zgrupowania domów ogrodzone płotem. Ściany drewnianych domów pokrywano mułem lub gliną, a dachy kryto słomą lub suchymi trawami. W jednej części ogrodzonego terenu uprawiano rośliny, a w drugiej trzymano zwierzęta hodowlane.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!