Piramidy i grobowce - Jak budowano? Z czego budowano? Gdzie budowano?
Faraonów egipskich z czasów Starego i Średniego Państwa (od ok. 5000 do ok. 3800 lat temu) chowano w piramidach. W czasach Nowego Państwa (od ok. 3800 do ok. 3100 lat temu) grzebano ich w grobowcach w dolinie na zachodnim brzegu Nilu, w Tebach.

Jak budowano piramidy?

Przynajmniej 4 tysiące wyspecjalizowanych i tysiące zwykłych robotników pracowało przy budowie jednej piramidy. Robotnikami byli przeważnie rolnicy, którzy  przy budowie piramid odpracowywali podatki. Najpierw  czyszczono teren, potem kładziono fundamenty i sprowadzano na miejsce kamień do budowy. Do dęcia twardego wapienia, którym pokrywano zewnętrzną powierzchnię piramidy, kamieniarze używali całego zestawu narzędzi. Cięli kamień na bloki, które idealnie do siebie pasowały.

Która świątynia została przeniesiona?

W 1964 roku przeniesiono wykutą w skałach świątynię z Abu Simbel, aby nie zalała jej woda po wybudowaniu Wielkiej Tamy Asuańskiej na Nilu.

Dlaczego Egipcjanie używali przy pogrzebach łodzi?

 Zmumifikowane ciała faraonów kładziono na bogato zdobionych łodziach, aby ułatwić im podróż do innego świata. Lodzie umieszczano na ciągniętych przez woły saniach, które zawoziły mumie do grobowców.

Skąd pochodził budulec, z którego budowali piramidy?

Wnętrze piramidy budowano z miejscowego, miękkiego kamienia, a zewnętrzne mury pokrywano gładkim wapieniem, przywożonym z odległych nawet o 800 km kamieniołomów. Ogromne bloki kamienne, ważące do 50 ton, ładowano na barki i w okresie powodzi spławiano rzeką na miejsce budowy.

Gdzie budowano piramidy?

Wszystkie piramidy zbudowano na zachodnim brzegu Nilu. Egipcjanie wierzyli, że była kraina zmarłych, gdyż tam zachodziło Słońce. Swoje domy budowali na wschodnim brzegu rzeki, który uważali za krainę żywych -tam wschodziło Słońce.

Co wiadomo o piramidzie Cheopsa?

Tę największą piramidę egipską zbudowano w Gizie dla króla Cheopsa ok. 2575 roku p.n.e. Do budowy zużyto ponad dwa miliony bloków kamiennych.

Dlaczego w piramidach były świątynie?

Religia była dla starożytnych Egipcjan bardzo ważna. Świątynie uważano za ziemskie mieszkania bogów. Ponieważ przed i po złożeniu faraona do grobu kapłani odprawiali specjalne obrzędy, w piramidach budowano świątynie.

Dlaczego Egipcjanie przestali budować piramidy?

Postawiono ok. 90 piramid, ostatnią ok. 1570 r. p.n.e. Piramidy były łatwym łupem dla złodziei, dlatego faraonów z epoki Nowego Państwa zaczęto chować w grobowcach wykutych w skalach w Dolinie Królów koło Teb. Tu też większość grobowców okradziono, jednak dwóm archeologom angielskim, H. Carterowi i lordowi G. H. Carnarvonowi, udało się znaleźć nietknięty grobowiec młodego króla Tutanchamona.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!