views
KURZE ŁAPKI
PRZYCZYNY Śmiech nie jest najlepszym lekarstwem na gładką skórę wokół oczu. Zmusza bowiem mięśnie do pracy, a ich kurczenie się i rozciąganie prowadzi do utrwalenia się linii wokół oczu. Trudno zrezygnować z żywej mimiki, dlatego ponad 80 proc, kobiet dostrzega ze zdziwieniem pierwszą zmarszczkę właśnie w okolicy oczu. Do pojawienia się tzw. kurzych łapek przyczynia się też fakt, że w obawie przed podrażnieniem oka, wychodząc na słońce, nakładamy zbyt mało (lub wcale) kremu z filtrem UV. Tymczasem cieńsza niż na reszcie twarzy skóra wokół oczu zawiera mniej elastyny i kolagenu, toteż nie może się obronić przed uszkodzeniami słonecznymi.
PIELĘGNACJA Nie rezygnuj z uśmiechu na co dzień, ale... gdy zauważysz zmarszczki, sięgnij po kremy ze składnikami, które wzmacniają skórę i stymulują produkcję kolagenu. Nie bój się, że aktywne substancje rozleniwią twoją cerę. Skóra nie przyzwyczaja się do kremu, pobiera z niego tylko to, czego jej brak. Sprawdzone składniki to retinol, peptydy (pomocne w tworzeniu się kolagenu) i antyoksydanty. Nowością jest botoina z kompleksem naśladującym działanie botoksu. Zmniejsza ona ilość jonów wapna odpowiedzialnych za skurcze mięśni. Krem pod oczy musi też nawilżać, bo na suchej skórze kurze łapki tworzą się szybciej. Tu sprawdza się gliceryna i kwas hialuronowy.
CIENIE POD OCZAMI
PRZYCZYNY Choć przypisuje sieje nieprzespanym nocom, często są uwarunkowane genetycznie. Skóra pod oczami jest cieniutka, a tuż pod nią znajduje się splot drobniutkich żytek. To właśnie one mogą przyciemniać skórę pod oczami. Inny powód tworzenia się cieni oraz worków to spowolnione krążenie krwi.
PIELĘGNACJA Nie pocieraj oczu, bo to tylko nasili problem. Staraj się wzmocnić skórę kremami zawierającymi peptydy lub retinoidy (pochodne retinolu). Dobre efekty przynosi też stosowanie preparatów ze składnikami pobudzającymi mikrokrążenie, jak kofeina i ekstrakt zielonej herbaty, oraz z roślinnymi kompleksami rozjaśniającymi. Rano, po nałożeniu kremu, wykonaj opuszkami lekki masaż punktowy odprowadzający nadmiar limfy. Masuj skórę od zewnętrznego kącika oka ku wewnętrznemu.
LINIE WOKÓŁ UST
PRZYCZYNY Sączenie przez słomkę drinków czy skłonność do układania buzi w ciup wydają się niewinne. Jednak nadmiar mimiki może przyspieszyć tworzenie się zmarszczek wokół ust. Palenie papierosów także, szczególnie, że dym papierosowy niszcząco działa na skórę. Wycierając usta po posiłku czy po prostu je oblizując, również ogałacamy je z wklepanej wcześniej warstewki kremu. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie nawilżający balsam do ust.
PIELĘGNACJA Na co dzień chroń delikatną okolicę ust przed przyspieszonym starzeniem, powodowanym promieniowaniem UV. Krem z filtrem 15 to obowiązkowy kosmetyk przez cały rok. Gdy poczujesz, że skóra traci elastyczność, stosuj na noc kremy z kompleksami regenerującymi, pobudzającymi produkcję kolagenu i elastyny. Tak działają peptydy, aminokwasy, witaminy oraz proxylane do spółki z kwasem hialuronowym. Złuszczaj martwy naskórek - peelingi raz w tygodniu spłycą mniejsze zmarszczki. Głębsze bruzdy spróbuj spacyfikować pisakami przeciwzmarszczkowymi. Zawarte w nich aktywne koncentraty pobudzają odnowę naskórka i częściowo wypełniają i wygładzają zmarszczki.
SZARA CERA
PRZYCZYNY Jeśli palisz papierosy, nie dotleni twojej cery nawet jogging (nikotyna utrudnia wiązanie tlenu z hemoglobiną). Skórze szkodzi też rozkręcone na cala moc ogrzewanie, brak ruchu, stres. A od 30 komórki spowalniają swój życiowy rytm. Trzeba im więc ułatwić odnowę.
PIELĘGNACJA Regularnie, raz w tygodniu stosuj peeling. Jednak nie bądź nadgorliwa i nie przetrzymuj go na twarzy dłużej, niż zaleca producent kosmetyku. Nowy preparat wypróbuj najpierw na skórze przy uchu, by upewnić się, że cię nie uczula. Zaprzyjaźnij się z kremami, kapsułkami, koncentratami bogatymi w wit. C, która rozjaśnia karnację. Odpowiednie będą też lekko złuszczające preparaty z kwasami owocowymi, złotem koloidalnym, antyutleniaczami (np. zielona herbata) oraz składnikami pobudzającymi krążenie jak wyciąg z miłorzębu. W preparatach rozjaśniających koloryt sprawdzają się witaminowe związki, np. duet wit. C i E.
PRZEBARWIENIA NA SKÓRZE
PRZYCZYNY Przebarwienia są efektem nierównomiernego rozłożenia się w skórze barwnika - melaniny. Skarży się na nie aż 2,6 miliona Polek. Najczęściej są pamiątką po słonecznym lecie. Powstawaniu ich sprzyja stosowanie niektórych leków, pigułek antykoncepcyjnych, hormonów i niechęć do jednoczesnego używania kremów przeciwsłonecznych. Bardziej niż zmarszczki kojarzą się z podeszłym wiekiem, a dotyczą nawet bardzo młodych kobiet.
PIELĘGNACJA Gdy raz nabawisz się plamek, trudno je wywabić. Trzeba cierpliwości, bo wybielające preparaty działają stopniowo. Efekty kuracji miejscowej, zwykle stosowanej rano i wieczorem, mogą być widoczne po 4-9 tygodniach. Warto wypróbować apteczne dermokosmetyki ze sprawdzonym pogromcą plamek - hydrochinonem, np. w połączeniu z kwasami owocowymi lub ze skoncentrowaną wit. C. W czasie kuracji trzeba szczególnie chronić skórę przed promieniowaniem UV, dlatego jesień i zima to optymalny termin na domowe wybielanie. Wybielone przebarwienia mogą się uaktywnić pod wpływem słońca, by tego uniknąć skórę zawsze trzeba chronić filtrami 60.
Komentarze
0 comment