Czy słońce kiedyś zgaśnie?
Czy słońce kiedyś zgaśnie?
Czy słońce kiedyś zgaśnie? Słońce jest gwiazdą najbliższą Ziemi. Według astronomicznych map, znajduje się „tylko" 8 minut świetlnych od naszej planety, czyli 150 milionów km. Jest tak gorące (ok. 5 tys.°C na powierzchni, 15 milionów°C w centrum!), że składa się wyłącznie z gazów. W jego wnętrzu zachodzą przemiany wodoru w hel. To olbrzymia bomba termojądrowa o średnicy 100 razy większej od średnicy Ziemi!

Słońce powstało około 4,5 miliarda lat temu. Wypromieniowuje z siebie energię sięgającą bilionów gigawatów. Część słonecznej korony „ucieka" w przestrzeń międzyplanetarną. Zjawisko to jest przyczyną powstawania wiatru słonecznego, który w okolicy Ziemi ma prędkość około 400 km/s.

Słońce nie będzie świeciło wiecznie. Za około 5 miliardów lat skończy się wodorowe paliwo w jego jądrze. Wtedy zamieni się ono w białego karła. Materia, z której jest zbudowany biały karzeł, jest tak gęsta, że jej łyżeczka ważyłaby tonę! Biały karzeł stopniowo stygnie i... jako czarny karzeł przestaje być widoczny na niebie.

Gwiazdy większe od Słońca umierają w wybuchu jako supernowe. Ich jądro zapada się pod własnym ciężarem gwałtownie, a zewnętrzne warstwy są odrzucane w przestrzeń kosmiczną. Po takiej gwieździe zostaje czarna dziura, która pochłania wszystko - nawet światło.

Najjaśniejszą gwiazdą naszego nieba jest Psia Gwiazda, Syriusz A, oddalony od Ziemi o 9 lat świetlnych, o masie dwukrotnie większej od masy Słońca.

Największą znaną gwiazdą jest Granat w konstelacji Cefeusza. Średnica tej czerwonej gwiazdy jest 2400 razy większa od średnicy Słońca.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!