Potrafią ssać krew, żywić się ludzkim ciałem czy porazić mózg. Są tym groźniejsze, że nie wiemy, kiedy je zjadamy. Niebezpieczne pasożyty dostają się do naszego ciała niezauważone, ale swoją obecnością potrafią zmienić nasze życie w piekło.

1. Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojony

GDZIE WYSTĘPUJE? Na całym świecie J

JAKI JEST DUŻY? Dojrzały osobnik ma 4 metry

CO WYWOŁUJE? Problemy trawienne, uszkodzenia nerwów

Tasiemiec jest dobrze znanym, ale przez to wcale nie mniej niebezpiecznym pasożytem. Już sama świadomość, że w ludzkim przewodzie pokarmowym może zadomowić się kilkumetrowy robak, wywołuje wstręt. Aby mógł się tam rozwinąć, człowiek musi spożyć jajeczka . z miniaturowymi larwami pasożyta. Można się nimi zarazić, zjadając zakażone mięso wieprzowe, ale także z wody czy przy braku higieny.

W DRODZE PO CIELE

W żołądku na jajeczka działają soki trawienne, które uwalniają larwy.Te przenikają przez ścianki jelita do krwiobiegu i zaczynają rozprzestrzeniać się po całym ciele. Najczęściej zagnieżdżają się w mięśniach, oczach oraz mózgu. W miejscu, gdzie się zaczepią, wytwarzają wokół siebie około centymetrową cystę, która może w tej formie przetrwać nawet kilka lat. Cysty są niebezpieczne dla zdrowia - w mózgu wywołują ataki padaczki lub zaburzenia psychiczne, w oczach natomiast uszkadzają wzrok. Osadzone w mięśniach powodują kurcze i drżenie. Leczenie przeprowadza się farmakologicznie lub poprzez chirurgiczne usunięcie cyst.

50000OFIAR

Cysty wytwarzane przez larwy tasiemca stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzkiego mózgu. Tak zwana wągrzyca (inaczej cysticerkoza) co roku zbiera żniwo 50 000 ofiar w ludziach na całym świecie. Najwięcej przypadków odnotowuje się w Afryce, Meksyku, Ameryce Południowej, Indiach i Chinach.

2. Robak śledziowy

Robak śledziowy

GDZIE WYSTĘPUJE? W większości mórz i oceanów świata

JAKI JEST DUŻY? Ok. 3 centymetry

CO WYWOŁUJE? Problemy trawienne, alergie

ZAGROŻENIE Z RYB

Pasożyt zwany robakiem śledziowym żyje powszechnie w przewodzie pokarmowym ryb. Kiedy ryba zostaje zabita, często przenosi się także do tkanki mięśniowej, gdzie trudniej go wykryć. Nie szkodzi mu także wychłodzenie rybiego organizmu

Lubicie japońskie sushi lub matiasy w zalewie? Jeśli tak, to uważajcie na śledziowego robaka.Ten typ glisty żyje w jelitach ryb i morskich ssaków i chociaż człowiek nie jest jego nosicielem, to może się nim zarazić. Już w kilka godzin po zarażeniu larwy usilnie próbuję opuścić nasz przewód pokarmowy przez ściany żołądka lub jelit. Przyroda jednak (na szczęście) nie dała im tej umiejętności, dlatego stopniowo ginę.

DRGAWKI I ALERGIA

Nie następuje to jednak natychmiast, ponieważ robaka śledziowego chroni przed naszym kwasem żołądkowym specjalny enzym. Na zarażenie tym pasożytem ciało człowieka odpowiada bardzo silną reakcją obronną, objawiającą się wymiotami, biegunką i bolesnymi drgawkami w brzuchu. Problemem są również substancje, które robak wydziela, miotając się w naszych jelitach. W większości są to silne alergeny. Do biegunki może dołączyć zatem wysypka lub zapalenie spojówek. Na takie objawy zwykle pomagają leki, ale przy komplikacjach konieczna jest interwencja chirurga.

3. Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)

GDZIE WYSTĘPUJE? Ameryka Południowa, Azja

JAKI JEST DUŻY? 10-18 nun

CO WYWOŁUJE? Ssie krew w jelitach

Kim tak naprawdę jest tęgoryjec, dowie się każdy, kto zobaczy go pod mikroskopem. Jego głowę tworzy ogromna jama gębowa ze spiczastymi zębami. Pasożyt ma jeden cel - uchwycić się ściany jelita, aby móc wygodnie wysysać krew swego nosiciela. Prawdziwy horror zaczyna się jednak wcześniej. Larwy tego robaka rozwijają się z jajeczek na wilgotnej ziemi, a aby się zarazić, wystarczy na nie nadepnąć bosą stopą. Larwa wwierca się przez skórę stopy i przegryza się przez ciało, aż do jelit.

MINIATUROWY UPIÓR

Pasożyt cały czas jest głodny, jego apetyt na krew , pozostaje wciąż niezaspokojony. Miniaturowy upiór w jelitach może doprowadzić do poważnej niedokrwistości, a nawet do śmierci. Oprócz tego zarażony cierpi z powodu silnych wymiotów i biegunki. Tęgoryjec należy do najczęściej występujących pasożytów na świecie, szacuje się, że obecnie jest nim zarażone ponad 740 min ludzi. Na szczęście istnieje szereg leków przeciw zarażeniu.

1 LITR KRWI DZIENNIE

Jeden tęgoryjec może w ciągu dnia wypić aż 1 ml krwi. Przy zakażeniu tysiącem osobników człowiek może więc stracić nawet litr krwi dziennie. Także mniejsza liczba pasożytów potrafi spowodować znaczną utratę krwi - około 30 ml na dzień.

4. Glista szopów (Baylisascaris procyonis)

Glista szopów (Baylisascaris procyonis)

GDZIE WYSTĘPUJE? Na całym świecie

JAKI JEST DUŻY? Do 2 mm

CO WYWOŁUJE? Problemy trawienne, uszkodzenia nerwów

Ten pasożyt jest naprawdę niebezpieczny. I chociaż rozmnaża się tylko we wnętrznościach szopów praczy, może atakować wiele innych gatunków zwierząt, w tym także człowieka. Samice glist potrafią złożyć dziennie aż 150 000 jajeczek, które wydostają się na zewnątrz wraz z kałem, a po kilku tygodniach stają się , źródłem groźnej infekcji. Jeśli jajeczka dostaną się do ludzkiego  żołądka, rozwiną się z nich larwy, które już pod trzech | dniach zainfekują mózg człowieka.

ROBAKI W GŁOWIE

A dlaczego atakują właśnie mózg? Otóż larwy chcą dostać się i z powrotem do jelit szopa, dlatego starają się sparaliżować i nowego nosiciela, tak by szop łatwiej go upolował. Larwy po-; trafią poważnie uszkodzić mózg i doprowadzić człowieka do i śmierci. Przy leczeniu problem sprawia to, że leki niszczą lar-i wy w przewodzie pokarmowym, natomiast ich działanie jest słabsze w innych częściach ciała. Jajeczka pasożyta są bardzo odporne, a zwykłe środki czyszczące ich nie zabijają.

5. Nitkowiec podskórny (Dracunculus medinenśis)

Nitkowiec podskórny (Dracunculus medinenśis)

GDZIE WYSTĘPUJE? Afryka JAKI JEST DUŻY? Do 1 metra

Żyje w mięśniach pod skórą

Wyobraźcie sobie, że pod skórą na waszej nodze od kilku miesięcy żyje sobie cienki, metrowy robak. Jedynym sposobem pozbycia się go jest zabieg chirurgiczny. Istnieje wprawdzie także metoda tradycyjna, ale i ona przyprawia o dreszcze... Zarazić się można za to całkiem łatwo - wystarczy wypić zakażoną wodę. Larwy przechodzą rozmnażanie płciowe w naszym żołądku. Potem samce giną, a samice rozpoczynają drogę po ciele.

DOPRAWDY BOLESNE DOZNANIE

Pasożyt wędruje przez mięśnie i tkanki do warstwy podskórnej, najczęściej na rękach lub nogach. Wtedy na kończynach pojawia się wrzód, który przy kontakcie z wodą pęka. Samica musi wystawić fragment swego ciała, aby móc złożyć w wodzie nowe jajeczka. Właśnie w tym momencie można zastosować tradycyjną metodę. Niestety, dość nieprzyjemną - robaka trzeba uchwycić i stopniowo wysuwać z ciała. Ponieważ nitkowca da się wysunąć jedynie około 2 cm dziennie, nie jest to łatwy zabieg.

PASOŻYT ZMIENIAJĄCY CIAŁO W POTWORA

Bliski krewny nitkowca podskórnego, nitkowiec ludzki, wywołuje obrzęki oraz deformacje kończyn i organów płciowych. Jego larwy są przenoszone przez komary tropikalne, a dojrzałe osobniki w ciele człowieka atakują naczynia i węzły chłonne. Wywołują w ten sposób chorobę zwaną słoniowacizną.

Twoja Ocena