Najszybciej zadziała tabletka, ale nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić Co robić, gdy ból głowy dopadnie nas po męczącym dniu albo w czasie pisania raportu, na który niecierpliwie czeka nasz szef?

1. Miłośnicy naturalnych metod mogą poszukać skutecznych środków na ból głowy w zielarni.

Właśnie tam znajdziemy np, suszone ziele macierzanki. Włóżmy je do dwóch płóciennych woreczków, a powstałe w ten sposób poduszeczki ziołowe podgrzejmy nad parą i przyłóżmy do skroni. By się nie przesuwały, dobrze jest obwiązać głowę np. chustką i położyć się do łóżka. Mniej cierpliwi mogą też zastosować olejki albo maść majerankową, którą wmasowuje się w skronie i czoło.

2. Kiedy nęka nas ból głowy, warto poświęcić chwilę na uciskanie odpowiednich punktów na ciele, bo pobudza to wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych, czyli endorfin.

Palcem wskazującym uciskajmy punkt położony między brwiami, w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem. Następnie kciukiem i palcem wskazującym wymasujmy, na zmianę w obu dłoniach, punkty położone między kciukiem a palcem wskazującym. Na koniec, uciskajmy palcem wskazującym wgłębienie, które znajduje się na środku karku, tuż pod włosami. Ważne, by pamiętać, że punkty akupresurowe należy uciskać B rytmicznie ok. 20 razy.

3. Jeśli w ciągu dnia długo siedzimy z pochyloną głową, np. podczas czytania, naciągnięciu ulega grupa mięśni grzbietowych w górnym odcinku kręgosłupa

W efekcie ból pojawia się w okolicy karku, ale promieniuje też w kierunku głowy. Wtedy najlepiej zafundować sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku tymiankowego albo sosnowego, która rozluźni napięte mięśnie.

4. Jeśli dużo pracujemy przy komputerze, ból głowy może być związany z permanentnym zmęczeniem wzroku,

 Warto więc pamiętać o robieniu sobie przerw w pracy, a najlepiej przynajmniej raz dziennie wstać od komputera i pójść na szybki spacer. Jeśli to niemożliwe, rozluźnijmy mięśnie odpowiedzialne za funkcjonowanie oczu. Wybierzmy jakiś punkt przed sobą i wpatrujmy się w niego szeroko otwartymi oczami, aż poczujemy lekki ból Przenieśmy wzrok na punkt położony blisko nas i wpatrujmy się w niego z podobną intensywnością, Powtórzmy trzy razy całą serię.

5. Warto wypróbować dobroczynne właściwości masażu

. Gładzenie i ugniatanie napiętych mięśni karku pomoże usunąć ból głowy wywołany stresem. Połóżmy prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej stronie szyi, a reszta palców po drugiej. Przytrzymując lewą dłonią czoło, prawą delikatnie 20-30 razy ściskajmy mięśnie karku.

6. Zafundujmy sobie dużą dawkę witamin, pijąc świeżo wyciśnięty sok z marchwi i szpinaku.

Najpierw z użyciem sokowirówki zróbmy sok z dwóch dużych marchewek, potem - osobno - z garści świeżego szpinaku. Zmieszane soki pijmy dwa razy dziennie po pól szklanki. Ta mikstura nie tylko uśmierzy ból, ale będzie też mieć działanie wzmacniające.

7. Dbajmy o regularne dostarczanie f J organizmowi odpowiedniej ilości magnezu

To ten pierwiastek rozluźnia naczynia krwionośne, które w przypadku napięcia wywołują bóle głowy. Ich pojawianiu się może zapobiec zażywanie 200 mg magnezu trzy razy dziennie,

Twoja Ocena