Dlaczego w ziemie uderzają pioruny?
Pioruny to wielkie wyładowania elektryczne w atmosferze ziemskiej. Widoczne są w postaci błyskawicy, czyli wielkiej iskry, której towarzyszy grzmot.Wyładowania spowodowane są gwałtownym przepływem ładunków elektrycznych z chmury do ziemi albo z jednej chmury do drugiej.

Zdarza się, że ładunki elektryczne przemieszczają się między dolną a górną częścią chmury. W czasie burzy w dolnej części chmury gromadzą się ładunki ujemne, natomiast powierzchnia ziemi ładuje się dodatnio. Kiedy różnica potencjału staje się bardzo wysoka, ujemne ładunki z chmury spływają do powierzchni ziemi, w postaci wyładowania elektrycznego. Długość błyskawicy dochodzi czasami nawet do kilkudziesięciu kilometrów.

Ruchome ładunki

Atom w swoim podstawowym stanie jest elektrycznie obojętny. Liczba ujemnych elektronów równa jest liczbie protonów w jądrze. Zawarte w jądrze protony są związane dużymi siłami i nie mogą się przemieszczać. Natomiast elektrony, tworzące chmurę wokół jądra, mogą ulec oderwaniu. Atom, który oddaje elektron, ma nadmiar ładunków dodatnich - staje się dodatnio naładowany. Zaś ten który je nabędzie, będzie miał więcej ładunków ujemnych staje się ujemnie naładowany. Naładowane atomy nazywamy jonami: dodatnio kationami, ujemnie - anionami.

Przyciaganie

Ładunki o przeciwnych znakach przyciągają się, a o jednakowych odpychają się. W czasie burzy dodatni ładunek ziemi przyciąga ujemny ładunek chmury. 

Czym można elektryzować przedmioty?

Przedmiot można naelektryzować pocierając go innymi materiałami: na przykład szklaną pałeczkę - wełną.

Jadące samochody „pocierają” powietrze i w ten sposób się elektryzują. Jest to zjawisko czasowe, ponieważ zgromadzone ładunki elektryczne mają tendencję do neutralizacji, tak aby całość pozostała obojętna. Czy zdarzyło ci się poczuć iskierki we włosach, kiedy wkładałeś przez głowę sweter? A może poczułeś mały wstrząs dotykając czyjąś rękę lub otwierając drzwiczki samochodu? Tc małe wyładowania elektryczne zachodzą w wyniku nagłego przejścia elektronów z jednego przedmiotu naelektryzowanego do drugiego. Powstaje iskierka, dobrze widoczna w ciemności. To taki maleńki piorun!

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!