Co dzieje się z firmą po śmierci jej właściciela?
Jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią ogromną część firm prowadzonych w naszym kraju. Mają one tą specyfikę, że właściciel jest tylko jeden i w momencie kiedy umrze, może być ogromne zamieszanie związane z zatrudnieniem pracowników w firmie.I tutaj opcje są dwie.

Firma będzie dziedziczona przez spadkobierców, którzy albo zdecydują się kontynuować działalność, albo nie. Jeśli zdecydują się dalej prowadzić działalność, to najprawdopodobniej zostawią pracowników lub zmienią kadrę. W takiej sytuacji wszystko odbywa się normalnie, jakby nikt nie umarł.

Inaczej dzieje się jeśli działalność nie jest kontynuowana lub spadkobiercy zrzekli się spadku. W takiej sytuacji pracownicy, którzy utracili prace muszą uzyskać odszkodowania za zerwanie Umowy o Pracę oraz Świadectwa Pracy. Kto ma je wystawić? Nie jest to regulowane, jednak na ogół przyjmuje się, że odpowiadają za to spadkobiercy.

Co jednak jeśli spadkobiercy zrzekli się przejęcia spadku? Kolejnym podmiotem, który może dziedziczyć firmę jest gmina, a jeszcze kolejnym Skarb Państwa, który spadku zrzec się nie może, aczkolwiek dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji, jeden z tych organów będzie zobowiązany dopełnić wszelkich formalności.

 

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!