Dlaczego kwiaty pachną?
Dlaczego kwiaty pachną?
Dlaczego kwiaty pachną? Rośliny, które zrezygnowały z niepewnych usług wiatru w przenoszeniu pyłku na słupek, mu-siały zainwestować w reklamę - zapach i kolor. Dobra reklama jest skierowana do określonego odbiorcy. Rośliny owadopylne przeważnie maję kwiaty żółte albo niebieskie. Oczy owadów widzą najlepiej właśnie te kolory. Dostrzegają również barwy niewidzialne dla człowieka. Dlatego niektóre kwiaty, pozornie nieciekawe, w świetle ultrafioletowym wyglądają zupełnie inaczej.

Ponieważ owady mają rozwinięty węch, kwiaty owadopylne intensywnie pachną. Ale nie zawsze jest to zapach piękny dla człowieka. Stapelia, roślina pustynna, cuchnie zepsutym mięsem. Zwabia w ten sposób muchy, które chcąc złożyć jaja w padlinie, zapylają przy okazji roślinę. Oszustami są również niektóre gatunki storczyków - ich kwiaty przypominają samice owadów. Samce tych owadów zalecają się do kwiatów i przenoszą ich pyłek.

Kwiaty roślin zapylanych przez ptaki są przeważnie czerwone. Zazwyczaj nie pachną, ponieważ ptaki nie mogą pochwalić się dobrym węchem. Ale często kwiat i ptak nie mogą bez siebie żyć -dziób pewnego gatunku kolibra pasuje tylko do rurkowatych kwiatów jednego gatunku szałwii.

W krajach tropikalnych w zapylaniu roślin, oprócz kolibrów, biorą udział nietoperze. Ponieważ są to zwierzęta nocne, kwiaty tych roślin nie muszą być kolorowe. Również ich zapach nie jest zbyt wyszukany - nietoperze zwabia woń psujących się owoców.

W lasach Hawajów rośnie pandan - liana, która wytwarza u nasady kwiatostanów mięsiste okrywy liściowe o słodkim smaku. Dla szczurów, które ją zapylają, to niebywała zachęta.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!