Batman: Rycerz Gotham (2008) - Cały Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Batman: Rycerz Gotham (2008) - Cały Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
O filmie Batman: Rycerz Gotham (2008) usłyszałem całkiem przypadkowo - natknąłem się na niego przeglądając różne produkcje o Nietoperzu. Pewnie nie tknąłbym go kijem, gdyby nie fakt, iż za animację i reżyserię odpowiedzialne są cenione japońskie studia, a w mojej osobie wciąż tkwi sympatia do anime. Pospiesznie więc sięgnąłem po Rycerza Gotham i zostałem mile zaskoczony!

Informacje o filmie: Batman: Rycerz Gotham (2008)

Reżyseria: Yasuhiro Aoki, Futoshi Higashide, Toshiyuki Kubooka, Hiroshi Morioka, Jong-Sik Nam, Shoujirou Nishimi
Scenariusz: Jonathan Nolan
Muzyka: Christopher Drake (IV), Robert J. Kral, Kevin Manthei
Producent: Toshi Hiruma, Mitsuhisa Ishikawa, Masao Maruyama, Eiko Tanaka
Gatunek: Animacja, Akcja
Produkcja: Japonia, USA
Dystrybucja: Warner Bros.
Studio: Warner Bros. Animation
Czas trwania: 76 min.
Na podstawie: komiksu i postaci Boba Kane'a

Recenzja filmu: Batman: Rycerz Gotham (2008)

O filmie usłyszałem całkiem przypadkowo - natknąłem się na niego przeglądając różne produkcje o Nietoperzu. Pewnie nie tknąłbym go kijem, gdyby nie fakt, iż za animację i reżyserię odpowiedzialne są cenione japońskie studia, a w mojej osobie wciąż tkwi sympatia do anime. Pospiesznie więc sięgnąłem po Rycerza Gotham i zostałem mile zaskoczony!

Film jest dość krótką, trwającą godzinę i kwadrans produkcją, na którą składa się sześć osobnych historii, tworzonych przez inne studia graficzne oraz nadzorowane przez różnych reżyserów. Z racji odmiennych stylów, każda część stanowi osobny byt i zamkniętą całość, a wszystkie opowiadają o walce Batmana z wymyślonymi bądź zaczerpniętymi z kart komiksów przeciwnikami.
Nie mam w zamiarze streszczać fabuły któregokolwiek z "odcinków", wspomnę jedynie, że dostaniemy zarówno testowanie nowych urządzeń od Foxa, chwile nostalgii i wspominek, czy nawet walkę ze snajperem. Od razu jednak zaznaczę, iż wszyscy fani Jokera swojego ulubieńca tutaj nie zobaczą - akcja filmu ma być pewnego rodzaju wprowadzeniem do Dark Knighta, więc oczywistym jest, iż on pojawić się nie może.
Części nawiązują stosunkowo mocno do serii, a jestem nawet skłonny stwierdzić, iż miejscami robią to lepiej, niż oba nowe filmy (Begins i Knight)! Dopiero tutaj dostałem Batmana, jakiego lubię - zimnego, milczącego i tajemniczego. Wybaczcie, ale naprawdę, w przypadku Nietoperka, wolę rysunek, aniżeli wypicowanego aktora przebranego w stukilogramową zbroję. Białe, martwe oczy wyglądają lepiej, niż niebieskie, zabójcze spojrzenie typowego hollywoodzkiego amanta. Chociaż, mimo to, Bale'owi idzie z części na część coraz lepiej.
Scenariusz pisany był przez różne osoby, toteż każda historia różni się znacznie od siebie. Wiele kontrowersji wywołuje zwłaszcza część otwierająca, która, nie będę krył, zarówno kreską, jak i fabułą wprowadza trochę odmienności od typowych perypetii Nietoperka. Ja jednak od pierwszych chwil zostałem zauroczony, co prawda oryginalnym, ale wspaniałym sposobem rysowania postaci. Odgórnie zresztą nie nastawiałem się na thriller ani dramat, a jedynie strawne historie z życia superbohatera. Pod tym względem zostałem mile zaskoczony.
Siła filmu tkwi w odmienności - Batman po tych wszystkich, trwających dwie godziny utarczkach z wciąż tym samym przeciwnikiem, pokazał nam, że potrafi sprawy załatwiać w ciągu pięciu minut, zarazem ukazując się ze strony nie zważającego na ból i rany twardziela, jak i zmęczonego tym wszystkim człowieka. Dlatego też od filmu nie można się oderwać - nawet po zakończeniu jednej części, niełatwo doczekać się następnej.
Przyznam się jednak, że największe wrażenie zrobiły na mnie rysunki - są wspaniałe. Powoli już zapomniałem, jak Japończycy potrafią robić postacie, cienie, oddawać dynamizm ruchu oraz malować piękne scenerie. Niektóre historie okraszone są dosadną, szorstką kreską i mocno zaakcentowanym cieniem, inne z kolei wydają się niezwykle łagodne i jakby "gładkie", gdzie Wayne wygląda jak nastoletni chłopak (skoro odpowiadają za film Japońce, trzeba było się czegoś takiego spodziewać). Niemniej, wszystkie części charakteryzują wspaniałe, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że obłędne, tła. Gotham City stało się teraz tak pięknym miastem, iż doprawdy chciałbym w nim zamieszkać. Stylizowane jest lekko na Londyn, jak i nowoczesne metropolie, oparte na mocnym, stalowym fundamencie. Przyznam, że już dawno nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak ujęcie z lotu ptaka na pogrążone w mroku miasto, a także, gdy to kamera sprytnie lawirowała między budynkami, pokazując, jak strzeliste drapacze chmur łączą się z zabytkowymi, nasuwającymi skojarzenia z Wielką Brytanią, mostami i wiaduktami. Pochwalę także muzykę, która sprawiła, że już rozglądam się za soundtrackiem.
Anglojęzyczny dubbing został dobrany bardzo poprawnie - nie można mieć większych zastrzeżeń zarówno do głównych postaci, jak i pobocznych. Pojawiły się lekkie zgrzyty, gdy to bohater skończył mówić, lecz usta poruszały się jeszcze przez sekundę, zaobserwowałem to jednak góra dwa razy, więc nie jestem w stanie uznać tego za duży minus. Skoro już o wadach mowa - jestem skłonny przyczepić się do "byków", jakie zaserwowali nam scenarzyści. Batman, nie dość, że dzięki swej pelerynie, lata z prędkością stu kilometrów na godzinę (!), to dodatkowo, potrafi odbić kulę wystrzeloną ze snajperki pięścią (!!!). Cóż, należy jednak przymknąć na to oko - skoro głównym bohaterem jest stuknięty miliarder, który przebiera się w lateksowe ciuszki i walczy z mutantami w kanalizacji, i ja, jako widz, akceptuję to, czemu miałbym nie przystać na odbijanie kul pędzących z prędkością siedmiuset metrów na sekundę?

Reasumując - po nowego, animowanego Batmana warto sięgnąć - duża dawka akcji, świetne rysunki, wspaniale wykreowane miasto i dobra fabuła to zalety, które skłaniają mnie ku wysokiej ocenie. W sumie szkoda jedynie, że ostatecznie film jest za krótki - z chęcią dłużej posiedziałbym z Bruce'm, chociażby tak z dwie godzinki.

Gdzie obejrzeć cały film za darmo : Batman: Rycerz Gotham (2008)

Obecnie film: Batman: Rycerz Gotham (2008) można obejrzec za pośrednictwem platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!