Młodość (Youth) 2015 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Młodość (Youth) 2015 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
W zeszłym roku ominęło mnie “Wielkie piękno” Paolo Sorrentino. Film zachwalany przez krytyków, polecany przez widzów, nagradzany na festiwalach. Mimo dobrych opinii jakoś nie udało mi się go wtedy obejrzeć (i nadal nie nadrobiłem tej zaległości), mimo iż miał on swoje kilkukrotne życie, na festiwalach, pokazach specjalnych, projekcjach w kinach studyjnych i nawet chyba zahaczył o multiplexy.

Obsada Filmu: Młodość (Youth) 2015

reżyseria i scenariusz: Paolo Sorrentino
aktorzy: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda
muzyka: David Lang
zdjęcia: Luca Bigazzi
montaż: Cristiano Travaglioli

Recenzja Filmu: Młodość (Youth) 2015

Jakoś nie mogłem uwierzyć w to, ze tamta opowieść o rozpamiętywaniu przeszłości może być tak udana jak o niej pisano i mówiono. Jednak ciekawość i pewnego rodzaju żal z niezaliczonego seansu pozostały i wraz z nowym filmem Sorrentino obiecałem sobie, ze tego seansu już nie przegapię. Tym bardziej, ze w “Młodości” grają moi ulubieńcy: Rachel Weisz i Michael Caine. Sęk jednak w tym, ze choć sam film obejrzałem jak tylko wszedł do kin (studyjnych of course), tak przelanie wrażeń z tego seansu na bloga zajęło mi strasznie dużo czasu, ponad dwa miesiące. I już samo to trochę świadczy o tym jak odebrałem najnowszy film Sorrentino. 

“Młodość” to film dość specyficzny. Spokojny, jakby magiczny, trochę nierealny, odrobine teatralny, bardzo epizodyczny. Historia składająca się z oddzielnych scen, poszczególnych wątków, które spaja główny bohater. Nie posiadająca konkretnej fabuły jasno dążącej w konkretnym kierunku.  Bardziej zbiór przypadków, zdarzeń jakie przytrafiają się bohaterowi i najbliższym mu osobom. Jest nim dobiegający kresu swoich dni sławny kompozytor muzyki klasycznej, który najbardziej znany jest ze swojej kompozycji Simple Songs. Choć ze względów osobistych jest ona dla niego bardzo ważna, jest tylko niewielkim wycinkiem jego twórczego dorobku.  Jednak przez większość ludzi właśnie ona jest najbardziej rozpoznawalna. Kompozytor spędza kilkanaście letnich dni w austriackim sanatorium, które odwiedzają również inne znane osoby. Jego najlepszy przyjaciel reżyser, który z grupą młodych scenarzystów, pracuje nad swoim ostatnim filmem. Obiecujący młody aktor przygotowujący się do swojej nowej roli. A także córka głównego bohatera, będąca jego menadżerką, która stara się jak najlepiej zorganizować jego pobyt w sanatorium. 

I tak kolejne dni mijają na spokojnym, dość nudnym pobycie w ośrodku, odpoczywaniu, przyglądaniu się ludziom i temu mikro światu jaki istnieje wokół sanatorium. Od sytuacji do sytuacji. Są nimi nocne występy zespołów na dziedzińcu ośrodka, pojawianie się nowych gości jak Miss Universe, wtrącenia o młodym chłopcu grającym na skrzypcach, czy lewicującym buddyście. Wspomnienia bohatera i innych postaci mieszają się z rzeczywistością, sny i marzenia dzieją się na jawie, historie pisane ożywają, odgrywane postaci wkraczają w życie. Forma jest dość płynna, zdarzyć się może wiele, prawie wszystko. Ta swobodna, świetnie zagrana opowieść staje się historią mówiącą i przemijaniu, o tym co jest ważne w życiu, o tym co jest niezwykłego w młodości i starości, o tym czym jest przeszłość i przyszłość. Jak ważna jest twórczość, cel w życiu, jak istotne w tym wszystkim są ludzkie emocje. Mówi o kinie i o muzyce, o tym jak pomysły i zamierzenia odbierane są w rożny sposób, o tym jak przewrotne bywa życie, wybierając to co przejdzie do historii, co stanie się osobistym dziedzictwem, a co zniknie z czasem.

Gdzie obejrzeć film: Młodość (Youth) 2015

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!