Nieulotne (2013)- Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Nieulotne (2013)- Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Spore zaskoczenie. Nie wiem tylko nadal czy na plus czy na minus. "Nieulotne" to kolejna ofiara fałszywego marketingu, który prezentuje filmy w taki sposób, że wydają się być inne niż są w istocie. Wyciągając niewielkie fragmenty, niereprezentatywne scenki, tworząc wrażenie nie odpowiadające całej produkcji. Najnowszy film Jacka Borcucha reklamowany był jako romantyczna opowieść o rodzącej się miłości między dwojgiem polskich studentów, którzy spędzają wakacje w słonecznej Hiszpanii.

Obsada Filmu: Nieulotne (2013)

  • reżyseria i scenariusz: Jacek Borcuch
  • aktorzy: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig, Ángela Molina, Juan José Ballest
  • muzyka: Daniel Bloom
  • zdjęcia: Michał Englert
  • montaż: Beata Walentowska

Recenzja Filmu: Nieulotne (2013)

Radość pierwszego uczucia, piękno niezwykłych krajobrazów, ciepło letniej pogody. Nad tym wszystkim wisiało jakieś nieokreślone, odległe zagrożenie, wydawać by się mogło związane z samym uczuciem oraz ewentualnym zawodem z niego wynikającym.  Z tym krótkim, sugerowanym przez zwiastun opisem sam film nie ma za wiele wspólnego.  Tak, to historia o niej i o nim, tak zakochują się oni w sobie w czasie pobytu za granicą, ale to właściwie wszystko.  Dalszy rozwój akcji przebiega całkiem odmiennie niż można by się tego spodziewać.  A wszystko to przez jedno, przypadkowe zdarzenie, splot nieszczęśliwych okoliczności, który zaważy na życiu tej dwójki.  Ponieważ jest on pierwszym punktem zwrotnym w tym krótkim filmie, wydarza się niemal na samym jego początku.  A wtedy cała radość, cudowność chwil jakie miały przepełniać ten obraz, odchodzą bezpowrotnie.

Pojawia się w związku z tym pytanie.  Czy ten niespodziewany zwrot akcji, jest zaletą czy nie.  Bo zmienia ten obraz diametralnie, z lekkiej radosnej opowieści kierując w stronę zdecydowanie poważniejszą, zamyśloną i nie tak oczywistą.  Ci więc, którzy oczekiwali romansu pewnie się srogo zawiodą, Ci zaś którzy są otwarci na eksperymenty i nietypowe podejścia... niestety chyba również.  Jednak nie z powodu samej fabularnej wolty, bo jest ona najlepszym co mogło spotkać ten film, ale z powodu (paradoksalnie do tytułu) ulotności wszystkich dalszych zdarzeń.  O ile pierwsze minuty tego obrazu choć malowniczo piękne, są bardzo konkretne, tak wraz ze zmianą miejsca akcji (przemieszczając się z Hiszpanii do Polski), "Nieulotne" zamienia się w kino kontemplacyjne.  Piękne, bo takie też są zdjęcia Michała Englerta, doświetlone i jakby wyblakłe jednocześnie, przez które nawet krakowski szkieletor wygląda zjawiskowo, tworzące niezwykły, intrygujący klimat.  Szkoda tylko, że kryje się za nimi tak niewiele.  Spojrzenie na niewinną miłość, która została zmuszona do stawienia czoła problemom ekstremalnym, z którymi nikt nie powinien się zmagać, a szczególnie w tak młodym wieku.  Spojrzenie długie, właściwie pozbawione dialogów, oparte na atmosferze i odczuwaniu.  Co jest niestety mało satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę świetny zwrot akcji, który dawał szansę na coś znacznie głębszego.

Gdzie obejrzeć film: Nieulotne (2013)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!