Strategia mistrza (2015) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Strategia mistrza (2015) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
"Strategia mistrza" to film biograficzny opowiadający o karierze Lance'a Armstronga, chyba najbardziej znanego kolarza na świecie. Od pierwszego wyścigu w Tour de France, przez siedem lat w czasie których zwyciężał, aż po oficjalne przyznanie się do dopingu w programie Oprah Winfrey.

Obsada Filmu: Strategia mistrza (The Program) 2015

reżyseria: Stephen Frears
scenariusz: John Hodge
aktorzy: Ben Foster, Chris O'Dowd, Guillaume Canet, Jesse Plemons, Lee Pace, Denis Ménochet, Dustin Hoffman, Bryan Greenberg, Elaine Cassidy, Laura Donnelly, Edward Hogg
muzyka: Alex Heffes
zdjęcia: Danny Cohen
montaż: Valerio Bonelli

na podstawie: książki "Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong" Davida Walsha

Recenzja Filmu: Strategia mistrza (The Program) 2015

To film, który prowadzi dwa równoległe wątki.  Pierwszy skupia się na postaci Armstronga, drugi wspomina o dziennikarzu Davidzie Walshu, który podejrzewał kolarza o doping, i jako pierwszy zaczął o tym pisać. To właśnie jego książka stała się podstawą do scenariusza tego filmu, wraz z raportem komisji antydopingowej.

Przez to, że film ten jest tak rozciągnięty w czasie, opowiada o wydarzeniach jakie rozgrywały się na przestrzeni kilkunastu lat, poprowadzony został trochę po łebkach.  Niemożliwością było bowiem skomasować całą tą opowieść do jednego, niespełna dwugodzinnego filmu, a właśnie to chcieli zrobić twórcy.  W związku z czym mnóstwo w tej produkcji skrótów i uproszczeń, stosowanych po to by zdążyć z historią przed finałem.  Mówi się tu po łebkach o początkach kolarza, nie zagłębiając się w jego korzenie, źródło jego fascynacji kolarstwem.  Po łebkach mówi się również o jego późniejszym życiu, skupiając się tylko na kolejnych wygranych, konferencjach prasowych, w których zawsze zapierał się, że jest czysty i nigdy nie wspomagał się nielegalnymi substancjami.  Po łebkach pokazani są również pozostali bohaterowie, jedni pojawiający się w tej produkcji tylko po to by odnotować jakieś historyczne wydarzenie z życia Armstronga (żona), inni służący jedynie za wsparcie dla głównego bohatera, tak jak wsparciem są jego koledzy z zespołu, którzy jadą wraz z nim tylko po to by to on właśnie mógł zwyciężyć.  

Przez takie pobieżne potraktowanie postaci jak i samej historii film ten pozostaje niczym ponad przeciętną opowieścią, która nie wgłębia się w istotę rzeczy, pozostając jedynie ładnym filmem o znanym sportowcu.  To co jednak udaje się Frearsowi, to mimo całej winy jaka wiąże się z postacią Armstronga, nie przedstawić go jako postaci negatywnej.  Oszustwo jakiego się dopuścił jest tylko jedną z jego stron.  Armstrong to człowiek zafiksowany na zwycięstwo, który zrobi wszystko by być pierwszym.  To człowiek, którego życiem jest rower, który nie wyobraża sobie życia bez kolarstwa.  Ale przez chorobę jaką przeszedł jest to również człowiek, który wykorzystuje swoją pozycję, swoje kontakty i swoje pieniądze, do tego by nieść pomoc innym ludziom walczącym z chorobą.  Wielki talent ale i wielkie rozczarowanie.  Sportowiec, który jednocześnie przyniósł światowy rozgłos kolarstwu, i okrył je złą sławą.  Ciekawa postać będąca bohaterem niestety dość przeciętnego filmu.

Gdzie obejrzeć film: Strategia mistrza (The Program) 2015

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!