Victoria (2015) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Victoria (2015) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Ten film to zdjęcia. Niezwykła praca kamery, która w jednym ujęciu (!) śledzi losy młodej dziewczyny i czterech chłopaków, których poznaje w pewnym berlińskim klubie. Bez żadnych przerw, bez cięć montażowych, przez prawie dwie i pół godziny kamera podąża za nimi, nie odstępując ich na krok. Cichy obserwator, szósta osoba, która widzi wszystko to co się dzieje.

Obsada Filmu: Victoria (2015)

reżyseria: Sebastian Schipper
scenariusz: Sebastian Schipper, Olivia Neergaard-Holm, Eike Frederik Schulz
aktorzy: Laia Costa, Frederick Lau, Franz Rogowski, Burak Yigit, Max Mauff, André Hennicke
muzyka: Nils Frahm
zdjęcia: Sturla Brandth Grovlen
montaż: Olivia Neergaard-Holm

Recenzja Filmu: Victoria (2015)

  Wcale nie dziwne, że to właśnie nazwisko zdjęciowca Sturla Brandtha Grovlena pojawia się jako pierwsze w napisach końcowych.  Przed reżyserem, przed aktorami, przed pozostałymi członkami ekipy.  Ten brak cięć montażowych jest z początku niezwykle zaskakujący.  Akcja rozpoczyna się w błyskającym białym światłem klubie nocnym, po czym przenosi się na ulice Berlina, do sklepu monopolowego, na dach pewnego bloku mieszkalnego.  Z każdą kolejną minutą coraz głośniej kołacze się w głowie pytanie: ile jeszcze będzie trwać to jedno ujęcie?  Gdy po drugim kwadransie nadal nie ma żadnego cięcia, staje się jasne, że tak będzie już do samego końca.  Minuta na planie odpowiadać będzie minucie w rzeczywistości.  Obserwacja zostanie przeprowadzona tylko z jednego punktu widzenia.  I jest to naprawdę imponujący wyczyn, wcale nie dziwne, że nagrodzony na festiwalu Berlinale.  "Victoria" jest filmem w dużej mierze improwizowanym (scenariusz liczył niespełna dwanaście stron, aktorzy mieli dowolność w tworzeniu dialogów), ale wyćwiczonym do perfekcji (dziesięciominutowe próby różnych fragmentów opowieści).  Filmem, który w całości, w jednym ujęciu, udało się zarejestrować już za trzecim podejściem, rozpoczynając zdjęcia około 4 nad ranem, kończąc tuż przed siódmą rano.  

Szkoda tylko trochę, że prócz zdjęć, które zdecydowanie wyróżniają tę produkcję na tle wszystkiego co obecnie się kręci, sama opowieść tu przedstawiona trochę rozczarowuje.  To historia pewnej Hiszpanki, która od trzech miesięcy mieszka w stolicy Niemiec, pracuje w kawiarni i pewnej nocy, wychodząc z klubu spotyka czterech podpitych facetów, przyjaciół, którzy trzymają się ze sobą od dzieciństwa.  Razem zaczynają się włóczyć po mieście.  Piją, palą, opowiadają głupiutkie historie, wchodzą tam gdzie nie powinni, a później wciągają dziewczynę w niezłe bagno z którego żadne z nich tak łatwo się nie wyplącze.  I tak z imprezowej historii film ten przeistacza się w improwizowany, amatorski heist movie, ukazujący zdarzenia przed skokiem, jak i konsekwencje napadu, jakie dotkną bohaterów po dokonanym skoku.  I w sumie to tyle.  Przez cały czas ma się jednak dziwne wrażenie, że prócz tego czeka na nas jeszcze jakieś dodatkowe zaskoczenie, jakiś twist na końcu, jakaś niespodziewana puenta, która niestety jednak nie nadchodzi.  Pewnego rodzaju przeczucie, że bohaterka, ta uśmiechnięta, naiwna, słodka Hiszpanka okaże się kimś innym, pokaże jakieś odmienne oblicze.  I choć w trakcie nocy dziewczyna w pewnym sensie przechodzi pewną przemianę, nie dzieje się to jednak na taką skalę jakby można było tego oczekiwać.  Stąd zakończenie choć ciekawe, jest w jakimś stopniu przewidywalne.  Ta naiwność dziewczyny, to jak łatwo daje się wplątać w to wszystko jest dość zaskakująca, w pewnym stopniu nierealna.  Oczekująca na pewne wyjaśnienie, dopowiedzenie.  Choć być może dzisiejszy świat, pełen luzu, przypadkowości, otwartości, naiwności jest wyjaśnieniem samym w sobie?

Gdzie obejrzeć film: Victoria (2015)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!