Czego nie wiesz o prezerwatywach
Czego nie wiesz o prezerwatywach
Tak jak inne kwestie związane z seksualnością, prezerwatywy są tematem tabu w „dobrze wychowanym” społeczeństwie. Ale oprócz ochrony przed niechcianą ciążą, prezerwatywy zapobiegają zarażeniu chorobom przenoszonym drogą płciową.
Statystyki pokazują jednak, że prezerwatywy nie są tak często stosowane, jakby mogły być. Oto 8 interesujących faktów na temat prezerwatyw:
 1. Prezerwatywy były używane już w starożytności
  Stwierdzenie to jest przedmiotem sporów wśród archeologów i historyków. Ci pierwsi twierdzą, że prezerwatywy pojawiały się już na malowidłach ściennych w jaskiniach, pochodzących sprzed 15 tys. lat przed naszą erą. Dzisiaj najstarsze malowidło ukazujące prezerwatywę znajduje się w jaskini Grotte des Combarrelles we Francji. Ogólnie wiadomo, że społeczeństwa egipskie, rzymskie i greckie dawało priorytet małym rodzinom i używane były różne rodzaje środków antykoncepcyjnych, aby kontrolować urodzenia.

  2. Pierwsza pomoc przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
  W średniowieczu nie było możliwości leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, a jednak ludzie wiedzieli czy są zarażeni, czy nie. Pierwsze prace, dotyczące używania prezerwatyw w celu zapobiegania przenoszeniu się chorób wenerycznych, pochodzą z XVI wieku z Włoch, a napisał je Gabriel Falloppio. Zalecał namoczenie kawałka płótna w roztworze chemicznym i osuszenie go przed użyciem. Falloppio twierdził także, że przeprowadził eksperymenty naukowe na 1100 mężczyznach. Metoda ta stosowana była do ochrony przed zakażeniem syfilisem.

  3. Najstarsze prezerwatywy
  Najstarsze zachowane prezerwatywy pochodzą z 1640 roku, a odkryto je w Dudley Castle w Anglii. Zostały wykonane ze zwierzęcych jelit i wygląda na to, że były stosowane jako ochrona przed chorobami wenerycznymi.

  4. Japończycy wyrabiali prezerwatywy z … żółwia
  W Japonii znalezione zostały prezerwatywy z XIX wieku, zrobione ze skóry żółwia i jego skorupy. W Chinach natomiast opisano produkcję prezerwatyw z jedwabiu maczanego w oleju.

  5. Skomplikowana produkcja
  Prezerwatywy nie zawsze były łatwe do zdobycia. Tekst z 1824 roku mówi o prezerwatywach, których produkcja był bardzo czasochłonna. Te prezerwatywy wykonane były z jelit baranich. Ze względu na wysiłek przy ich produkcji, nie dziwi fakt, że były kilkukrotnego użycia.

  6. Dostępne tylko na receptę
  W USA był okres, kiedy możliwe było zdobycie prezerwatywy tylko na receptę. Lekarze przepisywali je mężczyznom, aby mężowie mogli chronić się przed zakażeniem od prostytutki chorobami przenoszonymi drogą płciową. Natomiast kobietom, aby mogły chronić się przed niepożądaną ciążą lub z innych powodów, nie były przepisywane.

  7. Niewidoczne prezerwatywy
  Na University of Quebec zostały przeprowadzone badania kliniczne „niewidzialnej” prezerwatywy. W rzeczywistości chodzi o żel, który twardnieje w podwyższonej temperaturze. „Niewidzialna” prezerwatywa czeka jeszcze na zatwierdzenie przez rząd kanadyjski.

  8. Prezerwatywa w sprayu
  Niemiecki naukowiec Jan Vinzenz Kraus wymyślił prezerwatywę w sprayu, która jest obecnie przedmiotem badań. Spray rozpyla się na penisa, po czym schnie on po około 5 sekundach. Jego główną zaletą jest to, że jest doskonale dostosowany do kształtu penisa.

Przeczytaj również:

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!