Sennik: Paraliż, bieg w zwolnionym tempie, ciężkie nogi
Sennik: Paraliż, bieg w zwolnionym tempie, ciężkie nogi
We śnie próbujesz uciec przed zagrożeniem, kimś kto w twoich oczach uosabia niebezpieczeństwo. Jednak w biegu poruszasz nogami przeraźliwie wolno. Albo nie masz praktycznie żadnej kontroli nad mięśniami (co oznacza, że bez względu na to, jak bardzo chcesz się ruszyć, nogi nie słuchają twoich poleceń) albo wysiłek jest zbyt wielki - czujesz, jakbyś szedł po ruchomych piaskach.

Skonsternowany obserwujesz, jak ścigający się zbliża, a ty po prostu nie jesteś w stanie biec szybciej. Większość osób budzi się z uczuciem paniki, zanim zostanie schwytana.

Nie zawsze uciekasz na próżno przed człowiekiem - często w snach tego typu usiłujesz uniknąć kolizji z samochodem lub pociągiem albo uciekasz przed falą przypływu, tornado, lawiną lub inną nieubłaganą siłą natury.

Interpretacja snu

Mamy tu do czynienia z oczywistym konfliktem wewnętrznym. Czujesz, że „utknąłeś” w jakiejś sytuacji w życiu realnym i usiłujesz się z niej wyrwać. Inna możliwość jest taka, że czujesz się w potrzasku, ponieważ musisz podjąć decyzję: czeka cię bardzo ważny wybór - zakończenie związku, zmiana kariery, założenie rodziny, sprzedaż domu - i boisz się zrobić krok do przodu. Tak czy inaczej, twój umysł nieświadomie utożsamia przejście do nowego etapu. Fakt, iż we śnie próbujesz pokonać własny paraliż wskazuje, iż przynajmniej część ciebie pragnie zrobić następny krok. Chcąc lepiej zrozumieć na jakim tle i dlaczego twoje ja ze snu jest sparaliżowane, przyjrzyj się swojej reakcji na brak możliwości ucieczki (panikę, gniew, frustrację, bezradność) i sprawdź, czy takie uczucia budzi w tobie wyzwanie, jakie stoi przed tobą w prawdziwym życiu. Zrozumienie źródła twojego niepokoju i bierności we śnie może pomóc ci spojrzeć z nowej perspektywy na twoje życie i znaleźć motywację potrzebną do dokonania zmiany.

Jak interpretowałby go Freud

Podobnie jak w przypadku snów o byciu ściganym, Freud uważał, że niezdolność do poruszania się oznaczała pragnienie śniącego, by zostać złapanym. Nie dziwi też, iż Freud przypisywał temu nieświadomemu pragnieniu seksualne konotacje. Sen wyrażał pragnienie bycia złapanym i zniewolonym.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!