Dlaczego e-maile dochodzą od razu, a na listy trzeba czekać?
Dlaczego e-maile dochodzą od razu, a na listy trzeba czekać?
Zwykłe listy dochodzą do nas za pośrednictwem poczty. Jacek wrzuca list do skrzynki. Pracownik poczty opróżnia ją, a potem przesyłki zostają posegregowane i jadą pociągami (lub lecą samolotami, jeśli jest naprawdę daleko). List znów trafia na pocztę, tym razem w miejscu zamieszkania Wacka, a stamtąd listonosz zanosi go do jego domu. Na to wszystko potrzeba czasu.

Z e-mailami, czyli pocztą elektroniczną, jest zupełnie inaczej. Jacek nie musi nigdzie chodzić, wysyła e-mail ze swojego komputera, a Wacek odbiera go na swoim komputerze, siedząc w domu. Warunkiem jest to, że i Jacek, i Wacek będą połączeni z internetem.

Internet to system łączący komputery i umożliwiający wymianę informacji między nimi. Sieć internetową tworzą zarówno komputery zwykłych użytkowników, jak i bardzo pojemne, wydajne oraz szybkie komputery zwane serwerami, które często oferują różne usługi. Należą do nich serwery pocztowe, czyli takie, które udostępnią nam konto e-mail z niepowtarzalnym adresem. Aby wysłać e-maila, najczęściej korzystamy z programu obsługującego pocztę elektroniczną. Klikamy ikonkę „Wyślij" i wiadomość, zamieniona na ciąg zer i jedynek, biegnie do serwera, na którym adresat naszego elektronicznego listu ma swoje konto pocztowe. Korzystając z takiego samego (lub podobnego) programu, adresat odbierze list, a jego komputer odszyfruje go, czyli zamieni zera i jedynki na litery, obrazki czy muzykę, zależnie od tego, jakie dane wysłaliśmy.

Dzięki poczcie elektronicznej oszczędzamy mnóstwo czasu, dlatego korzystamy z niej chętniej niż z tradycyjnej poczty. Szkoda tylko, że również paczek nie można wysyłać elektronicznie...

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!