Jak zachowywać się w krajach arabskich
Jak zachowywać się w krajach arabskich
Odpowiednie zachowanie w krajach arabskich wymaga szacunku dla odmienności kulturowej i dostosowania się turystów do miejscowych zasad. W czasach, gdy za sprawą rozwoju transportu świat "stał się mniejszy", wiele biur podroży oferuje wycieczki do krajów islamu. Turyście z Europy niekiedy przysparza problemów dostosowanie się do, surowych niekiedy, zasad tak odmiennej kultury.

Warto przed takim wyjazdem dowiedzieć się, jakie zachowanie w krajach arabskich jest dopuszczalne, a jakie może narazić na nieprzyjemności czy, w najgorszym wypadku, nawet spotkanie z policją.

Enklawy Europy
W hotelach i kurortach turystycznych, które utrzymują się przecież z obcokrajowców, ludzie przyzwyczajeni są do zachodnich zwyczajów. Spożywanie alkoholu jest dla arabów "makruh", niedozwolone, choć nie całkowicie zakazane. Muzułmanie piją czasem wino, jednak zawsze robią to w domach, dlatego europejski turysta powinien ograniczyć się z piciem do terenu hotelu. Tak samo kusych strojów kąpielowych nie powinno się zakładać poza miejscem noclegu.

Odpowiedni ubiór
Dobór odpowiedniego ubioru jest ważny szczególnie w przypadku kobiet. Turystka, wychodząca na ulicę w krótkiej spódnicy czy z odkrytymi ramionami, naraża się na zaczepki a nawet próby molestowania. Najlepiej zatem założyć luźnie ubrania, zakrywające jak najwięcej ciała. Strój ma szczególne znaczenie, gdy turysta chce wejść do meczetu. Nieodpowiedni - może sprawić, że nie zostanie się do niego wpuszczonym. Należy mieć zakryte ramiona i nogi, a kobiety muszą zasłonić także włosy, będące dla Arabów symbolem seksualności. Wchodząc do świętego miejsca należy zdjąć buty.

Na zakupach
Zachowanie w krajach arabskich podczas zakupów również ma duże znaczenie. Ważne jest, by interesujący towar oglądać z daleka. Jeśli sprzedawca dostrzeże, że jakiś przedmiot podoba się potencjalnemu klientowi, zrobi wszystko, by go sprzedać. Na towarze nie ma cen, należy o nią pytać. Bardzo ważne jest, by się targować. Jeśli się tego nie zrobi, sklepikarz może uznać, że kupujący uważa go go za biednego i poczuje się urażony. Na ogół w trakcie targów osiąga się cenę o połowę niższą od pierwotnej. Kupując prezenty dla zaznajomionych Arabów warto pamiętać, że lubią ona złoto, elektronikę czy przedmioty wykonane ręcznie. Należy pamiętać, że pies jest dla muzułmanów zwierzęciem nieczystym, kupno szczeniaka jest więc kiepskim pomysłem.

Kobieta a islam
Kolejną kwestią, w której zachowanie w krajach arabskich ma ogromne znaczenie, są kontakty z kobietami. Europejska turystka, która chodzi sama po ulicy musi liczyć się z ewentualnymi zaczepkami. Dobrze jest, w razie pytań, mówić, że jest się mężatką, nawet jeśli nie jest to prawdą. Dodatkowym problemem dla turystki, nawet zamężnej, może być fakt, że w rozmowach z miejscowymi niemal na pewno będzie ignorowana przez mężczyzn. Będą oni rozmawiać tylko z jej partnerem. Dla mężczyzn bardzo ważne jest pamiętanie, by nie przyglądać się i, pod żadnym pozorem, nie robić zdjęć muzułmankom, bo bliscy kobiety mogą wezwać policję lub nawet pobić taką osobę.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!