Czy koty potrafią wyczuwać choroby?
Czy koty potrafią wyczuwać choroby?
Mówi się, że koty układają się na chorych miejscach, bo chcą cię wyleczyć.

Czy jest w tym choćby ziarnko prawdy?

Nasze domowe koty uwielbiają pokładać się na naszych kolanach, wygodnie sadowić się na klatce piersiowej czy na szyi. Czasem uparcie próbują kłaść się na miejscach, które dotknięte są chorobą, np. bolącym brzuchu, złamanej ręce. Czemu to robią?

• Nie do końca wiadomo, dlaczego koty w ogóle lubią leżeć na człowieku. Być może czują się bezpieczniej lub mają z nas - jako „punktów" położonych wyżej niż otoczenie - doskonały widok na okolicę. Jako drapieżniki, koty lubią mieć oko na to, co dzieje się wokół (popatrzmy na Iwy na filmach).

•    W naturze koty, które się lubią, bądź są rodzeństwem często śpią przytulone do siebie, oczywiście w ten sposób jest im cieplej, ale nie każdy kot może dostąpić zaszczytu przytulenia. Być może więc zwierzak kładąc się na nas okazuje nam swoje ciepłe uczucia.

•    Wybierając chore miejsca kot dba...

o swój komfort termiczny. Zwykle dotknięte chorobą tkanki są cieplejsze niż reszta ciała. Koty jako stworzenia ciepłolubne chętnie z tego skorzystają.

• Udowodnione jest jednak, że bliskość kota i jego mruczenie wpływa na przebieg choroby o tyle, że działa na ludzi uspokajająco, relaksujące, a nawet łagodzi odczuwanie bólu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!