Bałagan dla przeciętnego człowieka jest tylko nieładem panującym w domu, ale nie dla psychologów. W zależności od charakteru bałaganu można powiedzieć kim jest dana osoba lub jakie ma problemy ze sobą. Zwracając większą uwagę na sposób, w jaki organizujesz przestrzeń wokół siebie, możesz dowiedzieć się czegoś więcej o swojej osobowości..

Wszystkie śmieci są ukryte w szufladach, szafach i pudełkach.

Wszystkie  śmieci są ukryte w szufladach, szafach i pudełkach.

Na pierwszy rzut oka  mieszkanie lub pokój może wydawać się idealne: czysta podłoga, schludnie ułożone książki, odpowiednia tapeta ... Ale kiedy zajrzysz do kuchennej szuflady lub półki w szafie, możesz zobaczyć połamane nożyczki lub długopisy, stare karty kredytowe lub pogniecione ubrania. Osoby, które w domu mają tego typu bałagan uwielbiają pokazywać najlepsze strony swojej osobowości i robią wiele rzeczy, aby przede wszystkim zaimponować innym. Tym ludziom łatwiej jest po prostu ukryć wszystkie stare i bezużyteczne rzeczy, zamiast się ich pozbywać lub uporządkować.

Ludzie, którzy nie remontują lub nie odnawiają mieszkania

Ludzie, którzy nie remontują lub nie odnawiają mieszkania

Niektórzy ludzie spędzają lata w mieszkaniach z cieknącym kranem, staroświecką tapetą i trzymają rzeczy w pudełkach, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na nowe rzeczy. Często traktują swoje miejsce jako tymczasowe: planują przeprowadzić się do innego miasta, znaleźć pracę za granicą, wziąć kredyt hipoteczny lub po prostu czekać, aż ich życie jakoś się zmieni, ale zdarza się, że w tym tymczasowym lokum mieszkają  przez dziesięciolecia. Z psychologicznego punktu widzenia tacy ludzie są skłonni żyć przyszłością i patrzeć na nią przez różowe okulary. Traktują teraźniejszość jako tymczasowy dyskomfort, który po prostu muszą tolerować. Z drugiej strony często nie mają żadnego solidnego planu - oni są przyzwyczajeni do takiego życia i ciągle liczą na pomoc z zewnątrz, która zmieni ich sytuację.

Ludzie, którzy mają bałagan w miejscu pracy.

Ludzie, którzy mają bałagan w miejscu pracy.

Miejsce  pracy to jedno z najciekawszych pod względem psychologicznym miejsc w mieszkaniu. Niektórzy ludzie sortują wszystko w segregatory i umieszczają je na półkach. Z drugiej strony inni ludzie nie zważają na porządek i mieszają: wszystkie papiery, długopisy, talerze, ołówki, laptopy: te rzeczy zajmują miejsce i są zakurzone. Może to wskazywać na wysoką samoocenę i niedojrzałość.Nawet jeśli twoje biurko jest brudne, nadal możesz tam aktywnie pracować i łatwo znaleźć wszystko, czego potrzebujesz. To niekoniecznie jest złe. Bardzo często bałagan na biurku jest wyznacznikiem kreatywnej i pomysłowej osobowości.Jeśli często musisz robić inne rzeczy oprócz pisania (na przykład ręcznie napisać coś, narysować lub coś innego), istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje miejsce pracy nie wygląda zbyt czysto. Ale z drugiej strony jest prawdopodobne, że często masz niezwykłe i kreatywne pomysły.

Ludzie, którzy mają pełny zlew, kosz na bieliznę lub kosz na śmieci.

Ludzie, którzy mają pełny zlew, kosz na bieliznę lub kosz na śmieci.

Niewiele osób może powiedzieć, że kocha sprzątanie. Ale niektórzy nienawidzą tej czynności tak bardzo, że  staje się ona czymś  przerażającym, a co za tym idzie: zbierają wszystkie śmieci na balkonie zimą lub wkładają wszystkie brudne naczynia do zlewu, aż zdają sobie sprawę, że nie mają w domu żadnych czystych naczyń. W takim przypadku rozmawiamy o prokrastynacji, czyli o problemie, z którym boryka się wiele osób. Często występuje w naszych codziennych zadaniach. Wydaje się, że o wiele bardziej logiczne jest regularne wykonywanie niewielkiej pracy zamiast potem próbować posprzątać nagromadzony nieporządek.  Niestety, ale  ludzie którzy nie lubią sprzątać  wolą używać wymówek w rodzaju: „Jestem leniwy”, „Nie mam teraz czasu” lub „Zrobię to jutro”. Jeśli zauważyłeś, że czasami zwlekasz, spróbuj zacząć od drobnych rzeczy. Zmywaj naczynia zaraz po jedzeniu, codziennie wyrzucaj śmieci - to zdrowy nawyk robienia wszystkiego na czas. Będziesz potrzebował tego nawyku w ważniejszych dziedzinach życia, takich jak praca lub relacje z innymi ludźmi.

Ludzie mieszkający w mieszkaniach, które wyglądają jakby nikt w nich nie mieszkał

Ludzie mieszkający w mieszkaniach, które  wyglądają  jakby nikt w nich nie mieszkał

Domy niektórych osób wyglądają tak, jakby służyły wyłącznie do spania. Miejsce może być czyste, mieć bardzo mało mebli i prawie żadnych naczyń. Czasami nie mają nawet kuchenki, lodówki ani innych niezbędnych rzeczy. Mieszkania te są popularne wśród studentów, którzy spędzają w nich bardzo mało czasu.Jednak im osoba jest starsza, tym więcej komfortu i porządku chce w swoim życiu. Jeśli miejsce wygląda na puste, ale osoba spędza w nim dużo czasu, może to wskazywać na problemy psychologiczne. Jedną z nich jest niedojrzałość: osoba dorosła wciąż czeka, aż ktoś się pojawi i uprzyjemni jej miejsce. Na przykład myślą, że znajdą partnera, który przyjdzie i uczyni mieszkanie wygodnym.

Ludzie, którzy pozostawiają resztki w kuchni.

Ludzie, którzy pozostawiają resztki w kuchni.

Kuchnia ma być najczystszym miejscem w domu, bo to tam jemy i gotujemy. Plamy z oleju i tłuszczu, resztki, plamy po kawie i herbacie na filiżankach - wszystko to nie tylko sprawia, że ​​miejsce wygląda źle, ale może też być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nawet ludzie, którzy nie przepadają za sprzątaniem, starają się utrzymać kuchnię w czystości, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jednak są ludzie, którym nie przeszkadza brudna kuchnia.Czasami problemem nie jest tylko lenistwo. Wiele badań dowodzi, że rzadkie sprzątanie domu jest jednym z objawów depresji. Ludzie po prostu nie mają energii, aby utrzymać swój dom w czystości, nie czują, że jest to ważne i bardzo prawdopodobne, że nie cenią siebie wystarczająco - uważają, że nie zasługują na to, by mieszkać w czystym miejscu. Z drugiej strony wykazano, że regularne czyszczenie i porządkowanie poprawia nastrój i pomaga zwalczać objawy depresji.

Ludzie, którzy mają brudną łazienkę

Ludzie, którzy mają  brudną łazienkę

Reklamy szamponów zwykle pokazują łazienkę jako miejsce, w którym można zapomnieć o wszystkich problemach i całkowicie się zrelaksować. I to prawda: gorąca kąpiel lub zimny prysznic mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Budzą nas różne zapachy, a sole i olejki eteryczne mogą poprawić stan naszej skóry i pracę narządów wewnętrznych.Wystarczy jedno spojrzenie na łazienkę, aby stwierdzić, jak bardzo właścicielowi zależy nie tylko na swoim ciele, ale także na komforcie psychicznym. Czysta łazienka to wskaźnik regularnego korzystania z niej. Żele pod prysznic, różne olejki, wysokiej jakości pasty do zębów, kremy do twarzy, balsamy do ciała - to wszystko sprawia, że ​​dba o siebie. Jeśli jedyną rzeczą w łazience jest maszynka do golenia, na której znajduje się trochę wysuszonej piany lub kawałek mydła, nie oznacza to, że dana osoba jest w depresji. Oznacza to tylko, że osoba jest naprawdę zestresowana i nie ma zbyt wiele czasu, aby dbać o swój wygląd.

Bonus: ich przestrzeń jest zbyt czysta.

Bonus: ich przestrzeń jest zbyt czysta.

Są ludzie, którym w wolnym czasie nie przeszkadza sprzątanie łazienki lub odkurzanie dywanów. Oczywiście nie ma nic złego w chęci życia w czystej przestrzeni, jednak jeśli dana osoba przywiązuje do tego zbyt dużą wagę, może to wskazywać na pewne problemy. Zwykle ci ludzie nie są fanami przyjmowania gości, ponieważ mogą coś uszkodzić lub coś poruszyć i zakłócić idealny porządek.Takie zachowanie może wskazywać na nawyk skupiania się na drobiazgach lub skłonność do perfekcjonizmu. Jeśli mieszkanie jest regularnie sprzątane ze strachu przed zarazkami i brudem, osoba ta odczuwa niepokój. Czasami sprzątanie pomaga radzić sobie z tym niepokojem i pomaga odwrócić uwagę od nieprzyjemnych myśli, dlatego ludzie robią to tak często.Liczne badania dowiodły, że regularne sprzątanie naszego mieszkania i inne proste, codzienne czynności mogą rozwiązać nasze problemy z koncentracją i uczynić nas bardziej odpowiedzialnymi, szczęśliwymi i pewnymi siebie. Czy zauważyłeś kiedykolwiek jakiś związek między charakterem osoby a jej codziennymi nawykami?

Twoja OcenaFacebook Conversations